stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Yeşil Mercimek ile Kilo Verin

* İyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Besinlerin ısı etkisi dediğimiz bir mekanizma ile metabolizma hızını hafif artırır. Sindirime bağlı harcanan enerji artacağı için kilo verme sürecinde mucizevi etki gösterir.

* İyi bir bitkisel karbonhidrat kaynağıdır. Yani vücuda kaliteli şeker verir. Özellikle zayıflarken beslenmede günlük alınan kalori azaltılır. Eğer kişi tek yönlü beslenirse yeterli şeker alamadığı için buna bağlı halsizlik, yorgunluk, bitkinlik yaşayabiliyor. Oysa salataların ekleyeceği 2 yemek kaşığı kadar haşlanmış yeşil mercimek vücuda yeterli şekeri verir ve diyete bağlı bu semptomların görülme durumu azalır.

* İyi bir lif kaynağıdır. Lifler bitkilerin hücre duvarında bulunan bileşenlerdir. Beslenme ile mideye girdiklerinde şişerler ve hacim oluştururlar. Bu durumda da az yemeye bağlı acıkma hissi azalır yani daha tok kalarak diyete uyum süreci kolaylaşır.

* Mercimek bağırsaklarda ilerlerken bağırsak hareketlerini artırır. İyi bir metabolizma iyi bir boşaltım sisteminde geçer.

* Mercimek bir fitoöstrojendir. Yani vücutta kısmi östrojen etkisi gösteren ilaç gibi bir besindir. Özellikle menopoz semptomlarını hafifletir. Meme, rahim kanseri gibi hormon bağımlı kanserlerden korur. Ancak bu hastalıkların tanısı konulan hastaların bu yemekten kaçınmasında fayda var, çünkü kısmi östrojen etkisi bu hastalıklara iyi gelmez.

* Kolesterol içeriği sıfır olan bir protein olduğu için kolesterol yüksekliği olanlar rahatlıkla kullanabilir.

Bir önceki yazımız olan Zuhair Murad Haute Couture 2017 koleksiyonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


8 ay ago by in SAĞLIKLI BESLENME , ZAYIFLAMA. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required