stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Yaşlılığın Etkileri Nasıl Geciktirilir?

Yaşlanmayı durdurmak mümkün değil fakat günlük yaşam tarzınızı değiştirerek yaşlılığı yavaşlatma ve etkilerini azaltmanız mümkün.

-Stresten, kaygıdan olabildiğince uzak durun.Hayatın her dakikasını mutlu geçirin. Her yaşın ayrı bir güzelliği olduğunu unutmayın.

-Yaşlanmayla birlikte vücudun protein ve lipit metabolizması bozulmaya uğrar. Bu bozulmayı olabildiğince geciktirmek için; A, B, C, E vitaminleri çok tüketmek gerekir.

-Saglıklı bir diyet programı uygulamalısınız. Bu diyet programı zayıflık için değil sağlıklı beslenme amaçlı olmalı. Örneğin yağlı, şekerli, çok tuzlu yiyeceklerden uzak durun.

-Yaşlılığı geciktiren ikinci unsur ise egzersizdir. Yaş ilerledikçe kas proteininde kayıplar ve kemik mineral yoğunluğunda azalmalar görülür. Bu durumu geciktirmek için düzenli egzersiz yapılmalı.

-Yaşla birlikte, protein miktarı da azaltılmalıdır. Kırmızı et, tavuk , balık, daha küçük porsiyonlar olarak tüketilmelidir.

-Yemek yerken yediğiniz besini ağzınızda iyice ögütün.

-Kalsiyum bakımından zengin olan süt, peynir ve yoğurdu her gün tüketmelisiniz. (Her gün bir kase yoğurt ya da bir bardak süt içebilirsiniz).

-Kahve, çay, kola gibi kafeinli içecekleri fazla tüketmeyin.

-Suyu tüketimine önem verin. Suyu sevin.

-Uzmanlar günde bir öğün baklık yenmesini tavsiye ediyor.

-Sigara kullanmayın ve kullanılan ortamlarda bulunmayın.

-Yediğiniz et ürünlerini kömür gibi kararana kadar kızartmayın.

-Tereyağı, krema, hamburger, sosisli gibi ağır ve sağlıksız yiyeceklerden uzak durun.

-Uyku düzeni çok önemlidir. Günde en az 5 saat uyumalısınız.

-Kahvaltınıza önem verin. Kahvaltı en önemli öğündür.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam Tarzınız Mı? başlıklı makalemizde doğal beslenme, doğal yaşama ve sağlıklı bir beden hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in SAĞLIKLI BESLENME. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required