stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Vejeteryan Diyeti

Vejeteryan Diyeti nedir?

Vejeteryan diyeti adından da anlaşılacağı üzere vejeteryan insanların beslenme şekilleri ve besin alımları için uyguladıkları bir diyet planıdır. Bazı insanlar bir “vejeteryan” diyeti uyguluyor fakat tek bir beslenme şekilleri yoktur. Vejeteryan diyeti sadece meyve,sebze,bazı otlar,baklagiller(kuru fasulye,nohut),tahıllar vb. yiyecekleri kapsar. Laktovejeteryan diyeti ise tüm bunların yanında peynir ve diğer süt ürünlerini de kapsamaktadır. Yarı vejeteryan insanlar kırmızı et yemedikleri halde tavuk ve balık etinin yanısıra süt ürünleri ve yumurta da yiyebilmektedir.

Vejeteryan Diyeti Sağlıklı mı?

Birçok vejeteryan diyetinin yağ oranı düşüktür ve asla hayvansal bir ürün içermez.Diğer diyetlere oranla kolestrol,katı yağ bakımından da daha düşük düzeydedirler.Bu alanda yapılan araştırmalar  vejeteryanların şeker hastalığı,obezite,kalp krizi,damar hastalıkları,yüksek tansiyon gibi  problemleri yaşama risklerinin çok daha  düşük olduğunu kanıtlamıştır.

Vejeteryan diyetleri gerekli yiyecekleri içerecek şekilde planlanırsa sağlıklı ve besleyicidir.Fakat çok fazla kalori,katı yağ  içeren ve önemli besinlerden yoksun bir vejeteryan diyeti tehlikeli olabilmektedir.

Bir vejeteryan diyetinde hangi besin öğeleri  bulunur?

 • Protein: yeterli proteini almak için hayvansal yiyecekler tüketmek zorunda değilsiniz.Bitkisel proteinler de tek başına vücudun ihtiyacı olan temel amino asitleri ve enerjiyi karşılayabilir.
 • Tüm tahıllar,sebzeler,meyveler temel amino asitleri içerir.
 • Soya fasulyesinin içerdiği protein hayvansal ürünlerde bulunan proteinlerle eşdeğer olarak gösterilir.Tek protein kaynağınız bu olabilir.
 • Demir: Vejeteryanlar demir eksikliği riski ile karşılaşabilirler.En zengin demir kaynağı kırmızı et ve yumurtadır.Bunlar kolestrol bakımından da zengindir.Fakat kuru fasulye,ıspanak,kurutulmuş meyveler de aynı zamanda birer demir kaynağıdır.
 • Vitamin B-12: Bu sadece doğal olarak hayvansal ürünlerden elde edilir.Fakat aynı zamanda mısır gevreği,zenginleştirilmiş soya içecekleri ve vitamin takviyelerinde de bulunur.
 • Vitamin D: Vejeteryanlar sağlam bir şekilde bu vitamini almalılar.Yeterli derecede güneş ışığı almayan vejeteryanlar D vitamini takviyesine ihtiyaç duyabilirler.
 • Çinko: Çinko gelişme ve büyüme için vazgeçilmezdir.Kabuklu deniz ürünleri çinko bakımından oldukça zengindir.Çinko oranı 15-18 mg dan fazla olmayan besin ürünleri seçmeye özen gösterin.
 • Kalsiyum: Vejeteryanlar  diğer insnaara göre daha fazla kalsiyum alırlar.İspanak,brokoli,soya fasulyesi gibi sebzeler en iyi kalsiyum kaynaklarıdır.

Hangi yemek planı önerilir?

Tüm vejeteryan diyetleri geniş  yiyecek çeşitleri ve vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli kaloriyi içermek zorundadır.

 • Şeker ve yağlı yiyecek alımını en aa düşürün.Şekerli ve yağlı yiyecekler besleyici değerleri düşük olmasına karşın kalori oranları yüksektir.
 • Zenginleştirilmiş tahıl ürünleri ,bakliyat ürünlerinin tümünü tüketebilirsiniz.
 • A ve C vitamini bakımından zengin olan ebze ve meyveleri tüketin.
 • Eğer süt ve süt ürünlerini tüketiyorsanız yağsız  veya çok az yağlı olan ürünleri tüketin.
 • Yumurta kolestrol bakımından oldukça yüksektir (bir tanesinde 213 mg bulunur ), Günde bir yumurtadan fazla tüketmemelisiniz.

7 sene ago by in Özel Diyet Programları. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
9 Comments to Vejeteryan Diyeti
  • exhorder
  • çok yanlış bir girişim vejeteryanlık. geçen sene 8-9 ay kırmızı et yemeden yaşadım. ama kan basıncım düştü, direncim zayıfladı, kolay hasta olur hale geldim. ayrıca pasif, çelimsiz ve yetersiz duruma düştüm. insanı insan yapan, homo ergaster denilen atalarımızdan itibaren et yenmeye başlamasıdır. homo ergaster çiğ et yiyordu, ardından gelen daha gelişmiş tür olan diğer atamız homo erectus ise ateşi keşfedip, çiğ eti pişirdi. yani maymundan şu ana gelmemizde et yemenin bayağı rolü var diyebiliriz. et yeme bizi maymundan insana çevirmedi elbette, ama maymundan günümüzdeki gelişkin ve zeki hale gelişimiz sürecinde, bu sürece paralel olarak et yeme özelliği de kazandık. geçen sene beyaz etin dışında et yemiyordum. ama şimdi, domuz, dana, kuzu, keçi vs. fark etmeden hepsini tüketiyorum.

  • Selin
  • Merhaba,

   Bende vejeteryanım ve süt ürünleri dısında hiçbirsey yemiyorum fakat hayatımdada bir eksik yok. Bence et alımı vücudun istemesiyle alakalı birsey. Zaten vücudunun istemedigi halde aldıgın butun ogunler karsımıza kilo olarak cıkıyor. Eger vucudun et istiyorsa et ye istemiyosa yeme.

  • Exhorder
  • vejeteryanlık, insanın doğasına aykırı. insan hepçil bir türdür. hem ot hem et yemelidir. bir gram etteki protein ile ottaki protein asla bir olamaz. karışık beslenme zorunlu..

  • über insan
  • insan bünyesinin fizyolojisini incelemeden vejeteryan beslenmenin uygunsuz yanlış girişim olarak değerlendirilmemelidir. biyoloji bilgisi eksikliği bu tür yanlış değerlendirmelere yol açabilir. araştırma ve okumak bilgi sahibi olmak ve akabininde değerlendirme yapılması aptal yerine düşmemek için iyi olacaktır.

  • vejeteryan
  • eğer vejeteryanlık vücudunuzun verdiği bir tepkiyse herhangi bir sağlık problemi yaşamazsınız ama sırf özentilik olsun moda diye bu yola girerseniz elbette dayanamaz güçsüz düşersiniz örneğin ben vejeteryanım ve gayet sağlıklıyım gerektiği sürece hiçbir zararı yok

  • melek atasay
  • Son 4 senedir aldığım kiloların hattı hesabı yok…tabi bunda ayak liflerimi koparıp 8 senelik spor hayatımı bırakmamım etkiside var ama asıl nedenler başkaymış Kilolarımdan kurtulmak için denemediğim yöntem kalmadı ;spor,zayıflama ilaçları,diyetisyen,diyetler ne yapsam olmuyordu hepsini bi süre sonra fazlasıyla geri aldım…

   Üstüne 10 yıldır vejeteryan olduğum için kansızlık tedavisi görmeye başladım malum kan ilaçların iştah açma yönü şiştikçe şiştim yani
   20,25 kilo aldıktan sonra ise guatr hastası olduğumu ve metabolizmamın yavaş çalıştığı için kilo vermemim çok zor olduğunu öğrendim

   Bunca aksiliğe rağmen eski halime dönmeye ve bunu yaparken sağlığıma kavuşmaya kararlıyım..Şuan 1.68 boyunda 84 kiloyum …ilk hedefim 70 olmak fakat bu kiloya ulaşmak benim için çok kolay olmıcak,bu yüzden desteklerini bekliyorum …Çünkü bugün dukan diyeti kitabını aldım ve dukan diyetine başlıcam…Böylece hem kilolarımdan hemde kansızlıktan kurtulmuş olucam Şuan kitabı okuyorum 1,2 gün içinde de diyetime başlıcam… Çok kararlıyım çünkü hem sağlığım için hemde kendim için bu kilolardan kurtulmam ve beslenme alışkanlığımı değiştirmem gerek ve ben bunu BAŞARICAM

Leave A Response

Required