stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Uykusuzluk şişmanlatıyor

uyku-sismanlatiyor Uykusuz geceler sadece ertesi günkü ruh halinizi bozmaz, aynı zamanda belinizin kalınlığı için de zararlıdır.

 Yeni yapılan bir araştırmaya göre uykusuzluk fazla kilo almanıza yol açıyor.Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, American Journal of Clinical Nutrition isimli derginin    Ağustos sayısında yayınlanan araştırma uykusuzluğun fazla kiloya neden olduğu gösterdi. Araştırmacılar, uykusuz kalan insanların da iyice dinlenen insanlar kadar kalori  yaktığını, ancak günde 300 kalori daha fazla tükettiklerini tespit etti.

 Bunun yanında uykusuzluğun kilo aldırmasının başka nedenleri de olduğunu söyleyen uzmanlar, gözlerimizi kısa süreliğine kapattığımızda enerjiyi muhafaza etmek için  metabolizmamız yavaşlar. Bu yavaşlama iştahı artıran kortizol hormonunun salınımını tetikler. Uyanık olduğunuzda vücudunuz daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğunu düşünür, bu nedenle de daha fazla yiyecek ister. Ayrıca uykusuzluk, açlığı işaret eden bir başka hormon olan ghrelinin daha fazla, midenizin dolu olduğunu anlatan leptin hormonunun ise daha az salgılanmasına neden oluyor. Bu hormonlar nedeniyle, vücudunuz daha fazla yemek istiyor. Ayrıca daha fazla uyanık kalmanız daha fazla atıştırmanızı tetikler.Kilo alımını teşvik eden diğer faktör ise az uyuduğunuzda derin uyku safhasına (REM) tam olarak geçememenizdir, bu nedenle REM uykusunda vücudunuz daha fazla kalori yakamaz. Eğer uyuma probleminiz varsa, uyku düzeninizi sağlamaya çalışın, gün boyunca egzersiz yapın, olumsuz olaylar hakkında kendinizi üzmeyip çalışıp stresinizi azaltmaya çalışın, uyku öncesi aktivitelerinizi de yavaşlatın

Bir önceki yazımız olan Sevgililer Günü Diyeti başlıklı makalemizde özel diyet programı, özel günler için diyet ve sevgililer günü hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in HABERLER. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required