stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Selülitten kurtulmak için bu gıdaları yiyin

selülit

Günümüzde kadınları en çok rahatsız eden problemlerden biri selülit. Selülitin varoluş nedenleri şunlardır:
– Kollajen ve konektif dokunun parçalanması ile oluşur.
– Bu bölgedeki damar sisteminin nasıl çalışması ile ilgilidir.
– İltihap da Selüliti yaratacak nedenlerden biri olarak kabul edilir. Selülitli hücrelerde kronik enflamasyon belirlenir.
– Uygun beslenmek selütin yok edilmesininin “anahtarıdır”.

Yağ toplanmasına karşı en etkili yol insülin etkisini minimuma indirmektir.

Bu da beslenmede karbonhidrat seviyesini düşürmek demektir. Ancak bu, karbonhidrat içeren besinleri hiç yememek anlamına gelmez.

İkinci yol, basit şeker ve işlenmiş karbonhidrat kaynaklarını yememek. Tam buğdaydan yapılmış tahıl ürünleri ve meyveler gibi kompleks karbonhidratlar yenilirken protein kaynağı, ya da sağlıklı yağ grubu besini ile yenmelidir.

Sindirim yavaşladığnda insülin salgılanması da yavaşlayacaktır. Etkili bir şekilde yağ yakmak için gıdalarınızda kahve, çay için. Günde birkaç kez yeşil çay içmek metabolizmayı hızlandırır.

Kollajen yıkan ve kollajen yapan besinler;
Fasulye. Esterogenin yaptığı işlerden biri de kollajeni yıkmak. Soyanın içerdiği fitoesterogen ise hücre reseptörlerine bağlanır ve kollagenin dağılmasını engellemektedir.

Bioflavanoidler. Bu grup kollajeni yıkan iki enzimi bloke eder. Toz kahve, şarap, üzüm suyu, üzüm çekirdeği, üzüm kabuğu bu gıdalar sırasında yer alır.

C vitamini. Çok kuvvetli bir antioksidan olan C vitamini kolajen kurucu. Narenciyegiller, çilek, brokoli, yeşil biber gibi sebze ve meyveler kollajen kurmakta önemlidir.

 Bol bol su için. Toksin ve artık yığınların atılmasına yardım eder. Normal kan basıncını destekler, kan akımı ve hücre içerisinde sıvı oranını tanzim eder.

Sarımsak ve soğan. Kan basıncının düşmesine yardımcı olarak sindirimin ve kan akımın rahatlamasına yardımcı olur.

Kuşkonmaz ödemi kovarak Selüliti engellemektedir.

Yağlı balık. İçerdiği Omega-3 damarları genişleterek kan dolaşımını ve kan akışını kolaylaştırır.

Kereviz. İçeriğindeki 3-butylpthalide maddesi ile kan damarlarının tutulmasını engelleyerek sindirime yardımcı olur.

Muz. İçeriğinde bulunan potasyum kan taziğini düşürür ve sindirime yardımcı olur.

Zencefil. Aspirin gibi etki yaparak kan damarlarında tutulmayı engeller, daha az yapışkan hale getirir. Kan İnceltici etkisi ile kan dolaşımı ve akışını rahatlatır. Antiiltihab etkisi de güçlüdür.

iltihabı azaltmak için;
Balık ve keten tohumu. İçerdiği omega 3 ve alfa linolenik asidin antiiltihab özelliğine göre kullanılmalıdır.

Antioksidanla zengin besinler. Iltihabı Kontrol etmek ve çözmek gibi etkileri var. C, E vitaminleri, beta karoten, çinko, magnezyum, selenlium, demir en çok bilinen antioksidanlar arasındadır. Antioksidanla zengin olan kuru kayısı, kuru üzüm, koyu renkli meyve, sebzeler yiyin.

 Ananas. İçerdiği bromelain enzimi sayesinde fazla su atılmasını destekleyerek ödemleri, morarma ve bu bölgelerdeki ağrıları azaltır.

Bir önceki yazımız olan Rahatlatan İçecekler başlıklı makalemizde çay, kahve ve sıcak çikolata hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in DİYET LİSTELERİ , GÜZELLİK. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required