stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Selülit Nedir ve Nasıl Kurtulunur?

Zamanla daha hızlı bir hayat yaşamaya alışan bizler hızlıca yemek yemek, yüksek kalorili besinler yüzünden selülit problemi yaşıyoruz. Artık yaş fark etmeden herkeste görülebilen selülitle ilgili bilmeniz gereken bilgileri burada bulabilirsiniz.

Selülit olmasını nasıl engelleyebiliriz? 

Kilonuzu korumak burada yapmanız gereken ilk şey. Günlük olarak ortalama 1500 kalori alın ve hareketli bir yaşam sürmeye çalışın. Bisiklet, yüzme, egzersiz, fitness ne yapabiliyorsanız yapın! Vitamin ve minarelleri ise yeterince almaya dikkat etmek gerek. A ve E vitaminleri sayesinde cildiniz beslenir, magnezyum ise metabolizmanızın harekete geçmesine yardım eder. Vücudunuzdaki fazla suyun atılmasında ise beyaz ve kırmızı turp, maydanoz, kereviz çilek ve pilav önemli rol oynar. Tuz, şeker, alkol, sigara, koyu çay, kahve, çikolata, kızartma ve un uzak durmanız gerekenler. Masajla ve saunayla da selüliti engelleyebilirsiniz.

Selülit bir hastalıktır unutmayın! 

Selülitiniz olup olmadığını kendiniz anlayabilirsiniz. Cildinizi 2 parmağınızla sıkıştırdığınız zaman portakal kabuğu gibi bir görünüm oluyorsa selülitiniz vardır. Genellikle selülit uyluğun üst kısmı, diz ve bileğin iç kısımları, kaba et ve baldırların arkası ve üst bacaklarda görülür. Bilmeniz gereken bir diğer önemli şey ise  sadece diyetlerle selülit geçmez. Özel kremler ve özel tedavi  gerekir.  Tabi sporu da unutmamız gerekir! Selülit ağrı yapabilir.

Selülit zayıflarda da olabilir.

Selülit sadece kilolu insanların problemi değil zayıflarda da görülebilir. Selülit hormonal nedenlerden, aile genlerinden ve ya dolaşım bozukluğundan meydana gelebilir. Selülitli olarak doğmayız. Selülit problemi ergenlik döneminde ortaya çıkar tabi dış koşullar kadar genlerinde etkisini unutamayız. Hamilelikte de selülit ortaya çıkabilir.

Spor selülit için her zaman çözüm değil.  

Spor her zaman çözüm olmaz çünkü düzensiz yapılan egzersizler hiç bir işe yaramaz. Sert sporlar ve vücudun belli kısımlarını çalıştıranlar da tam olarak etkili olmayabilir. En etkili spor ise yürüme ve yüzmedir. Sık kilo alıp vermekte cilt için zararlıdır çatlaklar olmasına neden olur.

Bir önceki yazımız olan El Bakımına Ne Kadar Önem Veriyorsunuz? başlıklı makalemizde el bakımı, el bakımı için doğal kremler ve el bakımı maskeleri hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in CİLT SORUNLARI. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required