stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Sahurda Ne Yemeli Ne Yememeli?

Bunaltıcı yaz sıcaklarının herkesi bunalttığı şu günlerde daha kolay bir oruç için sahurda ne yemeli ne yememeli?

 

Sahurda Sıkı Kahvaltı Yapın!

 

Sahurda tüketilen yemeğin de fazla ağır olmaması gerekiyor. Uzmanlar sahuru erken kahvaltı gibi düşünerek gün boyunca tok tutacak, kan şekerinizin düzenli seyretmesini sağlayacak protein içeriği yüksek yiyeceklerden oluşan bir kahvaltı hazırlamanızı öneriyor.Sahurda Ne Yemeli Ne Yememeli Ayrıca sahurun  kahvaltı öğünü gibi düşünülüp kahvaltıda yenilen tarzda yiyeceklerin tercih edilmesini ve bol miktarda sıvı alınmasını tavsiye ediyor.

 
Sahur Kahvaltasında Hangi Ürünler Tercih Edilmeli?

 

Gün boyunca sahurda yenen yemekler kullanıldığı için sahur önemlidir. Midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirdikleri için protein içeriği fazla gıdalar, tercih edilmelidir.  Bunun yanında  tokluk hissi de sağlayan bu besinler, sahurda unutulmamalıdır. Yumurta, yoğurt, süt ve peynir gibi gıdalar; sahur için ideal seçimler arasındadır.

Yörsan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan, sahurda börek ya da iftardan kalma yağlı yiyecekler tüketmenin, sindirim güçlüğüne ve mide rahatsızlığına sebep  olduğunu vurguladı. Ramazan boyunca sahurda yenilen hamur işleri, kızartmalar vb. yiyecekler gece yatmadan önce yenilip yatıldığı için sabah kalkınca midede hazımsızlık, ekşime ve yanmaya neden olur.

Metobolizmamız gece yavaşladığı için gece yenilen yiyecekler vücudun yağlanmasına neden olur. Sütlü ve sulu çorbalar, kahvaltı tarzı yiyecekler tercih edilerek bu durumu önleyebiliriz. Sahurda kan şekerini çok hızlı değiştirmeyecek, mideyi daha geç terk eden besinler tercih edilmeli. Böylece protein içeriği yüksek olan besinler midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirir.

 

Ramazan boyunca sahurda en az 60 gr. kadar peynir tüketilmelidir. Ayrıca sebze çeşitlerini sahurda bol miktarda bulundurmak gerekir. Çünkü sebze çeşitleri vücudun  vitamin-mineral ihtiyacını karşılaması bakımından önemlidir. Beyaz ekmekler yerine tam buğday ekmekleri tercih edilmelidir. Hem daha tok tutarlar hem de B grubu vitaminlerce daha zengindirler. Haftada 2-3 kez haşlanmış yumurta yenilebilinir. Yağlı yiyecekler tüm gün susama ihtiyacını arttıracağı için yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve bol miktarda su içilmelidir.Sahurda en az 600–700 ml su içilmelidir.

Protein içerikli gıdaları tercih edin!

 

Peynir çeşitleri ve yumurta sahur menüsünde protein kaynağı olarak yer almalı. Salam, sosis ve sucuk gibi şarküteri ürünleri sahur için oldukça ağır ve yağlı besinlerdir, bu nedenle tüketmemek daha yerinde olur. Ayrıca baharat içerikleri ile gün içerisinde daha fazla susamanıza neden olurlar. 2–3 dilim tam buğday ekmeği, söğüş sebzeler ve 1–2 porsiyon meyveyi de sahur sofrasına mutlaka ekleyin.  Şekerli ürünler erken saatlerde acıkmanıza neden olacağından bu besinleri daha çok iftarda tüketmeye çalışın.  Zeytin miktarında da 5-6’dan fazlaya kaçmayın. Çünkü zeytinlerin tuz içerikleri yüksektir ve susuzluk hissinin oluşmasına neden olurlar. Sahur sofrasının başlangıcını ve bitişini su ile yapın.

 

 1 bardak süt içmek  5 saat boyunca tok tutuyor!

 

Hem protein içeriği yüksek olan bir besin olması nedeniyle tokluk hissedilmesine, hem de sıvı ihtiyacının karşılanmasına destek sağladığı için. ABD’li bilim adamları, insan bünyesinin açlığa olan ihtiyacını azaltan besinler arasında ilk sırada sütü gösteriyor.

 

1 bardak sütün mide açlığını hissettirmeden insanı 5 saat boyunca tok tuttuğu belirtiliyor. Yörsan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan, bu durumu şu şekilde açıklıyor: “Sütte bulunan şeker laktozdur. Laktoz açlıkta kullanılan glikojen depolarına destek olarak vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına da yardımcı olur. Sütün bileşimindeki yağ da mideden uzun sürede uzaklaşması nedeniyle tokluk duygusunun uzun sürmesinde etkili olur, kalsiyum başta olmak üzere Ramazanda da mineral ve vitamin ihtiyacını karşılar.”

Özetle;

 

Et grubu, süt grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl grubu yiyeceklerden en az bir çeşit sofranızda mutlaka bulundurun.

 
Gece yeyip yatmayın, imsak vaktine yakın saatlerde kalkıp sahurunuzu yapın.

 

Sahura kalkmadan kesinlikle oruç tutmayın.

 

Sahuru abur-cuburlarla geçiştirmeyin.

 

Yağlı yemekler, ağır tatlılar yerine kahvaltı türü yiyecekleri tercih edin.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam Tarzınız Mı? başlıklı makalemizde doğal beslenme, doğal yaşama ve sağlıklı bir beden hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in SAĞLIKLI BESLENME. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required