stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Metabolizma Ve Kilo Verme İlişkisi

Muhtemelen metabolizması yavaş işlediğinden yakınan ve bu yüzden kilo veremediğini söyleyen insanları duymuşsunuzdur. Peki gerçekten metabolizma mı suçlu? Metabolizmayı hızlandırarak daha fazla yağ yakmasını sağlayabilir miyiz?

Her ne kadar kilo verme metabolizma ile doğrudan orantılı ise de bu durum tam olarak sandığınız gibi değildir. Aslında genel düşüncenin aksine yavaş bir metabolizma aşırı kilo almada az rol oynar. Çünkü yavaş metabolizma ile kilo vermeniz zor olacağı gibi kilo almanız da aynı derecede zordur. Metabolizmanız  vücudunuzun temel enerji ihtiyaçlarını etkiliyor olmasına rağmen ,aldığınız kilo miktarı  yedikleriniz ,içtikleriniz ve fiziksel aktiviteleriniz ile bağlantılıdır.

Metabolizma: Yiyecekleri Enerjiye Dönüştürür

Metabolizma yediklerimiz ve içtiklerimizi enerjiye dönüştürmektedir.Bu karışık biyokimyasal aşama sırasında,yiyecek ve içeceklerin içinde bulunan kaloriler  oksijenle birleşerek vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi için ihtiyacı olan enerjiyi açığa çıkarırlar.Dinlenirken bile vücudumuz  nefes almak,kan dolaşımı ,hormon seviyesini dengeleme gibi gizli fonksiyonlarını yerine getirmek  için enerjiye ihtiyaç duyar.

Vücudun temel fonksiyonlarını yerine getirmek için kullandığı kalori sayısı  bazal metabolik hız olarak bilinir.Bazal Metabolik hızınızı belirleyen bazı faktörler bunlardır:

Beden ölçünüz ve beden düzeniniz– Büyük bedenli veya çok kaslı insanlar daha fazla kalori yakarlar,dinlenirken bile.

Cinsiyetiniz-Erkekler kadınlara oranla daha fazla kaslılar ve vücutlarında daha az yağ vardır.Aynı yaşta ve aynı kiloda olan bayanlara göre erkekler daha fazla kalori yakarlar.

Yaşınız-Yaşınız ilerledikçe kas yapınızda bir azalma ve zayıflama görülür.Böylece kalori yakmayı yavaşlatır.

Bir önceki yazımız olan Göbek Eritme Hareketleri başlıklı makalemizde göbek eritme, karın bölgesi ve sağlıklı diyetler hakkında bilgiler verilmektedir.


3 sene ago by in ZAYIFLAMA. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
One Comment to Metabolizma Ve Kilo Verme İlişkisi
    • esma
    • Çok faydalı bir yazı.Teşekkür ederim.Diyet yapan birçok kişinin ihtiyaç duyabileceği ve gerekli olan bilgiler yazmışsınız.

Leave A Response

Required