stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Meme Kanserini Önleyen Besinler

Meme dokusunu oluşturan bölümler süt bezleri, meme başına ulaşan kanalcıklar ve kanallardır. Süt bezleri ve kanallarındaki hücrelerin çoğalarak büyümeleri meme kanserine neden olur. Türkiye’de de bu oran çok fazladır her 11 kadından biri meme kanserine yakalanıyor.

Meme Kanserini Önleyen 5 önemli besin:

KEFİR: Kefir, tümör oluşumunu engelleyebilir ya da var olanın ilerlemesini azaltmaktabilir.  Yapılan araştırmada kefirin kanser riskini %53,6 oranında azalttığı görülmüş ve kanser engelleyici ilaçlarla kullanılırsa %67 oranda riski azalttığı belirtilmiştir.

ZEYTİNYAĞI: Yapılan bir araştırmaya göre zeytinyağının içinde bulunan asitin meme kanserine karşı koruyucu özelliği vardır. Oleik asit meme kanseri oluşumunu tetikleyen genin harekete geçmesini engellemektedir.

ÜZÜM KABUĞU ve ÇEKİRDEĞİ: Üzüm kabuğunda olan bir madde kanser önleyici özelliğe sahiptir. Bununla birlikte  üzüm çekirdeğinde çokça bulunan polifenoller serbest radikallerin etkisini azaltmaktadır. Serbest radikaller ise çoğu kronik hastalığın kaynağıdır.

BROKOLİ: Brokoli, A, C, E ve karoten bakımından oldukça zengin bir sebze. Brokolinin meme kanseri üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmış bir bilgidir. Brokoli 5 koruyucu madde içerir. Sulforafen bunlardan en güçlü olanıdır.

SOYA: Kanserinin oluşumunda östrojenin seviyesi ve etkisi önemli bir yere sahip. Östrojen seviyesindeki yüzde 15’lik azalma, riski 4 kat azaltır. Soya fasulyesinde bulunan genistein ise östrojenin etkisini azaltır. Soya kanda bulunan östrojen bağlayan maddelerin sayısının artmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam Tarzınız Mı? başlıklı makalemizde doğal beslenme, doğal yaşama ve sağlıklı bir beden hakkında bilgiler verilmektedir.


3 sene ago by in SAĞLIKLI BESLENME. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required