stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Lokmaları Kaç Kez Çiğnemek Gerekir?

Bilim adamları yemek yerken konuşmak yerine fazla çiğnemenin daha faydalı olduğunu ortaya çıkardı…

Bir grup gönüllü ile yaptıkları incelemeler sonucunda her bir lokmayı 40 kez çiğnediğimiz takdirde kalori alımının %12 oranında daha az olduğu kaydedildi.

Ne kadar çiğnerseniz o kadar az yemek yiyeceğiniz teorisi yeni değildir. Pek çok uzman rahat ve yavaş yemek yemenin beyinde tokluk hissi yarattığına dikkat çekmiştir. Bu sayede ayrıca açlık hormonu olan grelinin seviyesi de düşmektedir.

Milliyet’te de yer alan habere göre, Harbinli doktorlar 16 orta kilolu ve 14 obez kişiyi inceledi. Bu iki grubun farklı çiğneme alışkanlıkları oldukları ortaya çıktı. Obezler normal kiloda olanlarla aynı hızda çiğnerken, besinleri daha çabuk yuttukları gözlemlendi.

Diğer bir araştırmada tüm gönüllülere bir parça kek verildi. Lokmalarını ilk önce 15 defa, ardından 40 kez çiğnemeleri istendi. Araştırmanın sonucunda kilosu ne olursa olsun yavaş çiğnemeyi başarabilen kişilerin %12 oranında daha az kalori aldığı kaydedildi..

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam Tarzınız Mı? başlıklı makalemizde doğal beslenme, doğal yaşama ve sağlıklı bir beden hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in SAĞLIKLI BESLENME. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Comments to Lokmaları Kaç Kez Çiğnemek Gerekir?
    • gurkan darende
    • benim bu konu ile ilgili bir sorum var. Diyet (zayiflama acisindan) ayni miktar yemegi yemek sarti ile az cignemek mi yoksa cok cignemek mi daha efektirdir.

      GD

Leave A Response

Required