stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Kolestrol Diyeti

Kolestrolden korunmak için yapabileceğimiz şeyler mevcut. Diyetisyen Taylan Kümeli‘ye göre yapılabilecekler 3 ana başlıkta toplanabilir.

Yaşam Boyu İyileştirici Diyet:

Günlük öğünlerinizde daha az doymuş yağ tüketmeniz gerekir.  Diyetinizi uygularken dikkat etmeniz gerekenler var. Örneğin 200 mg’ın altında kolestrol, toplam enerjinin de yüzde 7’sinin altında doymuş yağ tüketilmesi gerekir. Diyetinizi uygularken mümkünse aynı kiloda kalmaya çalışın  ve mutlaka kilo almamaya çalışın.

Vücut Ağırlığı Denetimi:  

Eğer fazla kilolarınız varsa ve iyi kolestrol ve trigliserit düzeyiniz düşükse kilo vererek kötü kolestrolünüzü düşürebilirsiniz.

Fiziksel Aktivite

Fiziksel aktivite hayatınızda mutlaka her gün olması gereken bir kural. Herhangi bir fiziksel aktivite size yardımcı olacak. Kolestrolünüzün yükselmesini engellemek için besinlerinize dikkat etmeniz gerekir.

Peki nedir kolestrolünüzü yükselten besinler?

Eğer kanınızdaki LDL oranını yükseltemek istemiyorsanız hayatınızdan çıkarmanız gerekenler: terayağı, margarinler, şeker, çikolata, tam yağlı sütlerle yapılan dondurma, kek, tavuk kanadı, yağlı kırmızı et, mandıra ürünleri, fast-food ürünleri… Diyetisyen Taylan Kümeli’ye göre doymuş yağlar en zararlıları. Bu yağ çeşidini genelde hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur. Sadece hayvansal yağlar değil tabi ki bazı bitkisel kaynaklı gıdalarda da bulunur. hindistan cevizi, kakao  yağı gibi. Trans yağ içerenlerde kolestrol için zararlıdır.

Kolestrolü düşürmek için ne yapmak gerekir?

Yüksek oranda lif içeren besinleri tüketmeye çalışın. Tam buğday unu, kepek ekmekler, makarna, kuru baklagiller, sebze ve meyvelerde çokça lif bulunur. Kötü kolestrolü düşüren yemeniz gereken besinler var. Bunlar nelerdir diyorsanız eğer keten tohumu, ceviz, fındık, zeytin, kırmızı biber, sarımsak, soğan, enginar, brokoli, domates, maydanoz, portakal, elma yulaf, yeşil yapraklı sebzeler… Günde 2 adet ceviz yemelisiniz!

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Yaşlanma Karşıtı Yiyecekler başlıklı makalemizde anti aging kremler, anti-aging ve anti-aging yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in DİYET LİSTELERİ , Yaşlılar İçin Diyetler. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required