stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Kilo almamak için makarnayı nasıl yemek gerekir?

makarna

Bildiğimiz gibi, makarnada bol miktarda karbonhidrat var. Buna göre de makarna yediğinizde vücudumuzda şişmanlama eğilimi var.

Ancak son araştırmalar makarna yemekten birtürlü vazgeçmeyi bilmeyenleri sevindirecek yönde.Yapılan araştırmalara göre, aslında makarna yiyip kilo almamak, hatta makarnayı vücut için yararlı gıdaya çevrimek mümkündür. Bunun için sadece makarnayı soğuk şekilde yemek gerekir.

Çalışmalar sırasında anlaşıldı ki, pişirildikten sonra soğumaya konulan makarnayı yediğinizde vücut makarnayı  lifli sebze gibi kabul ediyor.

Makarna piştikten hemen sonra tüketildiğinde, içerdiği karbonhidrat vücutta şekere dönüşür. Şeker seviyesini düşürmeye çalışan vücut insülin üretmeye başlar. Tüm bu süreç bedenimizi yoruyor ve daha sık acıkmamıza neden olur. Sonuçta haftada 3-4 kez makarna yiyenler ayda 4-5 kiloya gibi kilo alabilirler.

Ancak makarnayı pişirdikten 20 dakika sonra, yani soğuk şekilde yesek, içerdiği karbonhidratlar şekere değil, nişastaya çevrilir. Böylece, daha geç acıkırız ve kilo alma riskimiz azalır. Araştırma sonucunda soğuk makarnanın kalori değerinin daha düşük olduğu görülüyor.

Araştırmayı yürüten doktorlardan biri olan Kris Van Töliken bazı insanların makarnayı sıcak şekilde yemekten zevk aldığını, soğuk makarna yiyemediklerini dikkate alarak araştırmalarını genişletti. Sonuç ise hekimleri oldukça şaşırttı. Hekim Krisin sözlerine göre, piştikten sonra soğutulan  ve yeniden ısıtılan makarna da kilo verdiriyor. Yani öenmli olan makarnayı ilk pişirildiğinde sıcak sıcak tüketmemeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam Tarzınız Mı? başlıklı makalemizde doğal beslenme, doğal yaşama ve sağlıklı bir beden hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in DİYET LİSTELERİ , SAĞLIKLI BESLENME. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required