stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır ?

Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır ?

Yazın gelip çatmasıyla birlikte hemen herkeste hızlı kilo verme, diyete başlama, forma girme telaşı aldı başını gidiyor. Her ne kadar hızlı kilo vermenin hızlı kilo almaya sebep olduğunu bilsek de kilo verme isteğimize yenik düşüp kilo vermenin yollarını arıyoruz. Karpuz diyeti de son zamanların en çok uygulanan, hızlı kilo verdiren diyetlerinin içerisinde yer alan diyetlerden.

Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır ?

Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır ?

Karpuz diyetinden bahsetmeden önce, karpuzun her meyvedeki gibi yüksek şeker oranı içermesinden ötürü uzmanların dikkatli olunması yönündeki uyarılarını sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu kısa uyarıdan sonra gelelim karpuzun vücudumuz için ne denli önemli bir meyve olduğuna. Araştırmalara göre 150 gram karpuzun içerdiği kalori miktarı 45’tir. Karpuz haylice miktarda su içerdiğinden dolayı özellikle spor yaparak kilo vermek isteyenlerin su ihtiyacına cevap veriyor. C vitamini açısından da oldukça zengin olan bu meyve, son araştırmalara göre kemikler için de oldukça faydalı. Yalnız meyve şekeri olarak bildiğimiz früktoz içeren karpuz, yanlış tüketildiği takdirde kilo verdirmek yerine kilo aldırabilir. Früktoz içermesinden dolayı özellikle şeker hastaları tükettikleri karpuz miktarına ve sıklığına dikkat etmelidirler. Aslında toplumumuzda bir gelenek olarak tüketilen karpuz-peynir ikilisi bu açıdan oldukça doğru bir seçimdir. Çünkü proteinli gıdalar uzun süre zarfında sindirildikleri içinde, beraberinde tüketilen karbonhidratın da kan şekerini yükseltme hızını dengeye ulaştırır.

Karpuz-peynir diyetinde dikkat edilmesi gereken, oldukça önemli üç nokta vardır. Bunların ilki gün boyunca yalnızca karpuz-peynir tüketmektir. Tek besin ile diyet yapılamayacağını, yapılmaması gerektiğini öyle sanıyorum ki bilmeyen yoktur artık. Gün içerisinde sadece tek bir besin tükettiğinizde almanız gereken birçok mineral ve vitaminden mahrum kalırsınız. İkinci olarak protein kaynağı olarak gün içinde sadece peynir tüketmektir. Vücudumuz için haylice önemli olan demiri biz peynir gibi süt ve süt ürünlerinden karşılayamayız. Bu sebeple et, tavuk gibi besinler tüketmek vücut için çok mühimdir. Son olarak karpuz ve ekmeği aynı anda tüketmektir. Ekmek de karpuz gibi karbonhidrat açısından zengin bir besin maddesi olduğundan aşırı karbonhidrat yüklemesinden kaçınmalısınız. Karpuz-peynir diyeti için çeşitli kaynaklardan örnek menüler bulabileceğiniz gibi bu menüleri alıp direk olarak uygulamamalısınız. Zira diyet programı kişinin yaşı, sağlık sorunları vb. değerler göz önünde bulundurularak kişiye özel olarak hazırlanır.

Bir önceki yazımız olan Salatalık İle Doğal Güzellik başlıklı makalemizde doğal güzellik, maske ve salatalık hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in DİYET. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required