stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Hamilelik Sonrası Diyet

Hamilelik Sonrası Diyet

hamilelik sonrası diyet

hamilelik sonrası diyet

Genel itibari ile yeni anne adayları için kilo almak ve alınan kiloları verememek onlar için can sıkıcı bir durum haline gelmiştir. Bildiğiniz gibi anne sütünden beslenen bir çocuk ilk 3-4 ayda normal bir gelişim göstermeye başlar. Çocuklar 4.aydan sonra büyüme hızları yavaşlamaya başlar. 6. aydan sonra ise bebekler sütle beraber ek gıdalarla beslenirler. Bundan dolayı anne adayları hamilelikte aldıkları fazla kilolarını ilk 4 aydan sonra yavaş yavaş diyet yaparak fazla kilolarından kurtulabilirler.

Özellikle diyet döneminde emziren anne adaylarının sıvı tüketimlerini artırmaları çok önemlidir. Günde en az 12 bardak su içilmesi gerekir. Su miktarını isterseniz ayran, su, süt, limonata, taze meyve suları, komposto ve hoşaf gibi içeceklerden de sağlayabilirsiniz. Sizlere tavsiyem fazla miktarda kahve ve çay gibi sütü azaltacak içecekleri içmemenizdir. Diyetiniz boyunca kalsiyum bakımından güçlü olan yoğurt, süt ve peynir gibi gıdaları belirttiği miktarlarda, düzenli olarak tüketmeniz gerekir. Ayrıca da her gün düzenli olarak bir tane yumurta ve bir porsiyon etli sebze yemeği yada kuru baklagil grubundan beslenmeye özen göstermenizi gerekir.

Kesinlikle vitamin bakımından güçlü olan meyve ve sebzeler diyetinizin her öğününde tüketmeniz gerekir. Bununla birlikte nohut, mercimek ve kuru fasulye gibi yemekler ve ayrıca da C vitamini bakımından güçlü olan domates, maydanoz, taze soğan ve yeşil biberle de tüketmenizi tavsiye ederiz. Diyetiniz boyunca kızartma, sucuk, sosis ve salam gibi katkı maddesi içeren hazır besinlerden uzak durmanız gerekir. Yemeklerinizi pişirirken kesinlikle iyotlu tuz kullanmanız gerekir. Zira doğal gıdalardan yeteri miktarda alınmayan iyot, yalnız iyotlu tuzun tüketilmesi ile anne sütünden bebeğinize geçer.

Ara öğünlerinizde kuru yemişlerle birlikte ister kuru meyve ister taze olarak bir porsiyon meyve tabağı da tüketebilirsiniz. Yemeklerinizi tüketirken yemeklerinizle birlikte çay içmemeniz gerekir. Zira bu durum kansızlığa neden olabilmektedir. Çaylarınızı kuşluk ve ikindi gibi öğün aralarında, yani yemeğinizi yedikten 1-2 saat sonra, limonlu veya açık olarak içmenizi öneririz.

 

Bir önceki yazımız olan Salatalık İle Doğal Güzellik başlıklı makalemizde doğal güzellik, maske ve salatalık hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in DİYET. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required