stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Hamile Kadınlar İçin Diyet

Gebelikten önce ve gebelik döneminde gıdanın çocuğun sağlığına ne kadar önemli etkiler gösterdiğini anlayan tüm  anneler için diyet.

Aşağıdaki besin maddeleri döl için çok büyük önem taşımaktadır: folik asit, demir, çinko ve değerli doymamış yağ asitleri. Bu besin maddeleri gerekli miktarda yemek ile alınmalıdır. Hamile ve emziren kadınlar düzgün beslenmezse, bebekleri  bu değerli maddelerin eksikliğinden eziyet çekmeye başlayacak.Ne yediğinizi bilmek çok önemlidir.Anne olmak isteyen tüm kadınlar sağlıklı beslenmenin ilkelerini iyi bilmelidir.

Biz Sizlere sağlıklı ve besin  ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız birkaç yararlı tavsiye vereceğiz.
mini_what-can-pregnant-women-eat

• Çeşitli gıda. Tüm gerekli besin maddelerini içeren yegane  ürün doğada sadece mevcut değil (bunların sayısı neredeyse 60 yıldır). Çeşitli gıda insan organizmasını çeşitli değerli besin maddeleri, vitamin ve iz elementler ile te’min eder.

• Sadece tahıl ekmek yiyin esmer buğdaylı ekmeğin  içeriğinde yaklaşık beyaz ekmekten 3 yada 5 madde daha fazla  minerallidir. . Esmer ekmek   ayrıca vitamin ve selüloz ile daha zengindir.

Gıdanızda olan demir miktarı iki kez artmalı. Hamile kadın tavuk veya et ürünlerınden  günde iki kez yemelidir (az yağlı et kullanmak önerilir). Her besin alımında sebzeler ve demirin benimsemesini iyileştiren C vitamini yönünden zengin olan meyvelerden istifade edilmelidir.

Balığın kullanımı vazgeçilmezdir  o, değerli proteinlerin en başında gelmektedir.

Çiğ sebzelerden hazırlanmış salatalarda bitki yağından kullanın – hiç olmazsa, günde bir çay kaşığı bitki yağından kullanın. Onun içinde gebeliğin normal geçmesi için gerekli olan doymamış yağlı asitler vardır.

Süt ve süt ürünlerinden çok istifade edin. İçeriğinde kalsiyum, vitamin B2, B12 ve değerli protein olduğu için süt ve süt ürünleri hem kadın, hem bebek için çok yararlıdır. Yağı az olan süt ürünlerden kullanın.

Günde ortalam  1 kilo meyve ve sebze yiyin, onlar vitamin ve mineraller açısından  çok zengindir.

Alkollü  içeceklerden uzak durun, koyu kahve ve sigara içmekten vazgeçin. Uyuşturucu kullanımı kesinlikle yasaktır. Bunlar gebelikte düşük  riskini artırır ve bebeğe çok zararlı etkiler göstermektedir.

Hamilelik döneminde vitamin ve minerallere olan ihtiyaç önemli  derecede artıyor. Fakat günlük besinin kalori değeri sadece 300 kalori miktarında artabilir

Kadınların çoğu sayısız diyet dener. Doğru yapılmayan  diyetler, onların gıda maddelerinden önemli derecede eksik almalarına yol açmaktadır.

Hamile kadın sadece kendi gıda ihtiyaçlarını temin etmemelidir; öncelikle, karnında gelişen fetusun ihtiyaçlarını temin etmelidir. Dolayısıyla her bir anne olmak isteyen kadın çeşitli doğal gıda ürünlerinden istifade  etmeli ve yapay besin maddelerinden, ayrıca koyu çay, kahve, sigara ve başka stimulyatorların istifadısindan kaçınmalıdır. Sizin ve bebeğinizin sağlığı adına!

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Salatalık İle Doğal Güzellik başlıklı makalemizde doğal güzellik, maske ve salatalık hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in DİYET. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required