stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Faydalı Bitkiler Üzerlik otu

uzerlik

Ülkemizde üzerlik insanları nazardan korumak için hemen hemen her evde kullanılır. Hatta bu değerli ve mucizevi bitkiye modern ofislerde, otomobillerde de rastlamak mümkündür.
Esasen dışarıda yetişen bu bitki insanları tedavi ediyor. Bunu XVII yüzyılda yaşamış tabip Hacı Süleyman İrevani, Doğu’nun büyük lokman hekimi İbn Sina (980-1037) da teyit ettiler.

Üzerliğin tedavi önemi esasen sinir-sinir sistemi hastalıkları ile ilgilidir. Ortaçağ bilginleri üzerlikle keskin sinir hastalıklarını, epilepsiyi, felci, zayıf görmeyi tedavi ettiler.
Ortaçağ kaynaklarında üzerliğin sıcak ve kuru olduğu, vücudu sıcak tuttuğu, uyku getirdiği,göğsü yumuşattığı katı balgamı, meteorizm, kanı durulaştırdığı hakkında bilgiler var.Üzerlikden meme, mide-bağırsak,vb. hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor. Üzerliğin haşlanmış suyu saç rengini koyulaştırır, tohumunun demlemesi idrarı zor olanlara yardımcı olur, eklemlerde biriken tuzları temizler, kokusu beyinin damarlarını genişletip kan dolaşımını rahatlatır. bitkinin romatizma hastalığında rolü vazgeçilmezdir. Kimyasal analiz üzerliğin  çiçek açan yeşil kitlesinde 3,7 oranında yağ, yüzde 18 selüloz, 24,1 oranında protein, 30,7  ekstrativ maddelerin bulunduğunu ortaya çıkardı. Üzerliği keten tohumu ve balla karıştırıp tüketmek astıma çok iyidir. Kronik baş ağrısına kaldırmaktan dolayı 340 gram üzerlik tohumunu 1 litre şarap veya üzüm suyunda kaynatmak gerekir ki, karışık katı meyve suyu şekline düşsün. Sonra her gün bu karışımdan 60 gr dozunda 3 gün içinde içmek gerekir. Bu, baş ağrısına iyi gelir.

Not doktorunuza danışmadan üzerlik otundan herhangi bir çay yada karışım vb tüketmeyiniz….

Bir önceki yazımız olan Sevgililer Günü Diyeti başlıklı makalemizde özel diyet programı, özel günler için diyet ve sevgililer günü hakkında bilgiler verilmektedir.


12 ay ago by in GÜZELLİK , HABERLER. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required