stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


El üstü yiyeceklerle alternatifler

dadadadaAçlığınızı kilitlemek adına sürekli abur cubur bir şeyler yemek yerine yapabileceğiniz diğer şeyleri biliyor musunuz?

Açsınız ve canınız bir şeyler yemek istiyor. Eliniz hemen bir cips paketine veya çikolata kutusuna gitmesin diye size birkaç önerimiz var. İşte açlığınızı bastırmak için abur cubur yiyecekler yemek yerine uygulayabileceğiniz diğer alternatifler …

Derin bir nefes alın

Stresten kaynaklanan açlığı durdurmanın en etkili yolu derin bir nefes almaktır. Duruşunuz dik olacak şekilde oturun; yavaş ve derin bir şekilde nefes alıp vermeye başlayın. Her nefes alışın 5 ile 10 saniye arasında, her nefes vermeniz ise 5 ile 10 saniye arasında olsun. Bu nefes egzersizini yaklaşık 5 dakika boyunca uygulayın. Bu şekilde sadece rahatlamayla kalmayacak, stres yüzünden oluşan açlığınızı da sakinleştireceksiniz.

Şekersiz sakız çiğneyin

Sakız çiğnemek açlığı ortadan kaldırmanın en basit ve en masrafsız üsuludur.Şekersiz sakızı tercih etmeniz diş sağlığını açısından da faydalı olacaktır.

Yeterince uyku uyuyun

Yeterli şekilde uyumayan kadınlar, aşırı yemeye daha eğilimli olur. Uyku sorunları zaten sağlığımıza hemen her açıdan olumsuz etkiliyor. Bu nedenle hem sağlığımız, hem de biçimimizi korumamız açısından özen gösterilmesi gereken bir konudur. Günlük en az 7 buçuk saat uyumaya dikkat edin; yatmadan önce bir şeyler yememeye de!

Esneme hareketleri yapın

Yapabileceğiniz iki temel esneme hareketi açlığınızı yatıştıracak. Bunlardan birincisi için ayakta pozisyondayken ayaklarınızı açın. Başınızı dönüştürebilir bildiğiniz kadar sağa döndürün ve 5 saniye bu şekilde durun. Daha sonra başınızı ortaya getirin ve aynı hareketi sol tarafa uygulayın. her iki tarafa 5 kez bu egzersizi yapın. Başlangıç ​​pozisyonunuza geri dönün ve bedeninizi T şekline gelecek şekilde kollarınızı yana açın. Öne doğru eğilerek gövdenizi iyice bükerek parmaklarınıza algınlığına çalışın. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

su için

Duygusal beslenme, bazı duygular karşılığında (stres, üzüntü, mutluluk, vb) elinizin hemen yiyeceklere gitmesidir. Bu şekilde bir duygusal açlığı yatıştırmanın en etkili yollarından biri de su içmektir. Su, sağlığımız açısından çok faydalı olduğu gibi biçimimizi korumak ve tok kalmamız açısından da önemlidir.

Hemen başka bir şeye dikkatinizi verin

Açlığınızı unutun! Karnınızın ne kadar aç olduğunu hemen aklınızdan silin. Nasıl mı? Hemen başka bir meşguliyet bulun kendinize. Dolabınızı düzeltin, kitap okuyun, temizlik yapın, film izleyin, müzik dinleyin … Bu şekilde bir etkinlikle meşgul olarak birden bire açlığınızı unutacak; böylece yemekten kurtulmuş olacaksınız.

İlla ki bir şeyler yiyecekseniz;

Seçiminizi sağlıklı yiyeceklerden yana kullanın. Üzüm ve nar suyu kalbe iyi geliyor. Bol yağlı bir patates cipsi yerine sebze çubukları, tereyağ patlamış mısır yerine siroplu mısırözü veya dışarıdan aldığınız bir dondurma yerine ev yapımı dondurmalar yiyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam Tarzınız Mı? başlıklı makalemizde doğal beslenme, doğal yaşama ve sağlıklı bir beden hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in DİYET LİSTELERİ , SAĞLIKLI BESLENME. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required