stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


El Bakımına Ne Kadar Önem Veriyorsunuz?

Eller en çok kulladığımız ve dolayısıyla en çok yıpranan organlarımızdan biri. Ellerimize gereken ilgi ve bakımı gösteriyor muyuz?

Özellikle ev işleriyle uğraşan kadınların elleri çok sık su ve deterjanla temas eder, bu da tahriş olmalarına yol açar. Ellerimizin en büyük düşmanı temizlik maddeleridir ve ellerimizi yıkarken sabunladığımız zaman dahi deterjan artıkları tam olarak temizlenmez.

Ellerin sağlıklı olması için doğal bakımının yapılması gerekiyor. Uzmanlar, özellikle zeytinyağı ve limon suyunun eller için çok yararlı olduğunu söylüyor.

El ve tırnakların dostu limon suyu. Tırnakların limon suyu ile ovalanması yararlı. Ellerimiz, nemlendirici, besleyici ve sıkılaştırıcı özellikte doğal kremlerle korunmalı. Parmaklarımız ve tırnaklarımız hergün 1 kere fırçalanmalı.

3 çorba kaşığı tatlı bademyağı ve 1 tatlı kaşığı kakaoyağını karıştırıp kısık ateşte biraz ısıtın. Ilıdıktan sonra ellerinizin çatlaklarına sürün.

Ellerinize hergün masaj yapmanız ve el egzersizleri de çok önemli.Ellerinize badem ya da zeytin yağı ile masaj yapabilirsiniz. Ellerinizi açıp kapatarak ve parmaklarınızı geriye doğru itekleyerek gerdirebilirsiniz.

Ellerinizi çok soğuk ya da çok sıcak suya sokmamaya özen gösterin. El temizliğine özen gösterin ve erlleriniz yıkadıktan sonra yumuşak bir havlu ile iyice kurulayın. Ev işlerinizi yaparken eldiven kullanmanız elleriniz için daha sağlıklı fakat ellerinizi eldiven içinde uzun süre bekletmemelisiniz.

Elleriniz için evde yapılabilecek basit doğal kremler öneririz. İşte size birkaç doğal el maskesi tarifi:

Isırgan otu suyu: 1 dal ısırgan otunu doğrayın kaynatın. 3 yemek kaşığı ısırgan otu suyunu bir kaba koyun. Üzerine bir yemek kaşığı sirke suyu ekleyin ve ellerinize bu su ile masaj yapın. 15 dakika bekletin ve ellerinizi yıkayın. (Ellerinizde çatlaklar var ise elleriniz sirkeli sudan dolayı acıyabilir. Bu uygulamayı daha az süre bekletin ellerinizi yıkayın ve kurulayın.

Kremalı badem yağı: 1 tatlı kaşığı badem yağı ile bir tatlı kaşığı pasta kremasını karıştırın ve krem niyetine ellerinize sürün.

Ballı limonsuyu: 1 tatlı kaşığı bala aynı miktarda limonsuyu ekleyin ve karıştırın. Bu karışım ile ellerinizi ovun. Yirmi dakika kadar beklettikten sonra ellerinizi yıkayın ve kurulayın.

Sirkeli limon suyu: 1 tatlı kaşığı limon suyuna aynı miktarda sirke ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı pamuk yardımı ile hem ellerinize hem de yüzünüze sürebilirsiniz. On beş dakika sonra yıkayın ve kurulayın.

Bir önceki yazımız olan Salatalık İle Doğal Güzellik başlıklı makalemizde doğal güzellik, maske ve salatalık hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in CİLT SORUNLARI. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
One Comment to El Bakımına Ne Kadar Önem Veriyorsunuz?

Leave A Response

Required