stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Diyet Yaparken Yapılan 15 Hata

Diyet Yaparken Yapılan 15 Hata

Diyet Yaparken Yapılan 15 Hata

Diyet Yaparken Yapılan 15 Hata

Gün içerisinde zaman ve ekonomik koşullardan dolayı hazır gıdalar, şekerli ve yağlı yiyecekler, hamur işleri ve fastfood gibi alternatiflere hepimiz talip olmuşuzdur. Bu yiyecekler bize basen ve göbek olarak dönüş yapmıştır. Modern hayatın kötü yanlarından biri olan hareketsiz yaşamda üzerine eklenince yağlar katlanırda katlanır. Sonuç olarak diyetler bize yetişir. Fakat diyet yaparken birçoğumuzun yaptığı küçük ama önemli hatalar vardır. Bunlara dikkat edilmesi halinde diyetten daha çok verim alınır. Şimdi bu hatalarımızı inceleyelim.

1.Uykusuzluk

Uyku anı metabolizmanın en hızlı olduğu zamanlardır.  Her insan düzenli bir şekilde uyumalıdır, özellikle diyet yapanlar hedeflerine daha çabuk ulaşmak istiyorlarsa bu konuda hassas davranmalıdır.

2.Başkalarının diyet programlarını uygulamak

Diyet yapanların belki de yaptığı en büyük yanlışlardan biridir kendi fizyolojisine uygun olmayan, başkalarına ait diyetleri uygulamak. Son derece yanlıştır ve verim alınmaz. Her insanın metabolizma hızı ve vücut yapısı farklıdır.

3.Lokmaları büyük almak ve çiğnememek

Hızlı yemek ve alınan lokmaları yeterince çiğnememek kilo almanın başlıca nedenlerinden biridir. Mide yeterince parçalanmamış yiyecekleri sindirmekte zorlanır ve yiyecekler hazmedilemez, bu durum hem gaz oluşumuna hem da kilo alımına sebep olur.

4.Kendinizi çöp kutusu yerine koymak

Yiyecekleri israf etmemek güzeldir fakat israf olmaması için her şeyi yemeniz anlamına gelmez. Yeteri kadar beslendikten sonra fazla olan yiyecekleri başkaları ile paylaşabilir veya sevimli hayvanlara verebilirsiniz. Günlük aldığınız bir kaşık fazla yemek yıl içerisinde size birkaç kilo olarak geri dönebilir.

5.Spor ve egzersiz yapmamak

Diyet yapmak kadar onu sporla da desteklemek son derece önemlidir. Egzersiz ve sporsuz bir diyet ile zayıflamak yanlış bir yöntemdir. Sarkan derilerin sıkılaşması tamamen spor ile mümkündür.

6.Su içsem yarıyor!

Kendinizi kilo almaya şartlamak, kilo almakla aynı şeydir. Kilo kader değildir ve azimle istenilen ölçülere kavuşmak her zaman mümkündür. Kilo her zaman genetik değildir.

7.Aç kalmak

Vücut asla aç bırakılmamalıdır, bu bedeninize yaptığınız en büyük kötülüktür. Aç kalan beden yıpranır ve kendi kendine yemek gelmiyor diye depo etme özelliğini devreye sokar ve yağlar hızla artar. Kilo vereyim derken kilo alırsınız.

8.Hazır gıdalar yemek

Hazır gıdaların bağımlılık yapan tuz, şeker ve kimyasallar içerdiğini göz önüne alırsak diyet yapanların, hatta yapmayanların bir an önce hazır gıda tüketme alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekir.  Hazır gıdalar fazlasıyla kilo aldırır ve diyeti olumsuz etkiler.

9.Taze gıdalar yememek

Meyve, sebze ve kuruyemiş gibi gıdalar diyet yapanlar tarafından terk edilmemelidir. Bu doğal gıdalar vücudun gerekli vitamin ve minerallerini karşılar. Alınmaması durumunda sağlıksız zayıf bir bünyeye sahip olursunuz.

10.Alkol tüketmek

Alkol kilo aldıran bir içecektir ve diyet yapanların listesinde olmamalıdır.

 

11.Su içmemek

Su yaşamın her anında bol bol tüketilmesi gereken bir içecektir.  Az içilmesi bile vücutta bazı problemlere sebep olur. Su sindirimi ve toksin atımını kolaylaştırır. Diyet yapanlar su içmeye oldukça önem göstermelidir.

 

12.Düzensiz beslenmek

Günlük olarak belli saatlerde beslenmeniz sağlıklı zayıflamanız adına oldukça önemlidir. Düzensiz beslenmeyiniz.

13.Dengesiz beslenmek

Protein, karbonhidrat ve yağ alımı dengeli olmalıdır. Sadece karbonhidrat veya sadece protein ağırlıklı beslenmek vücut dengesini bozar. Diyet yapanlar dengeli beslenmeye özen göstermelidir.

14.Sürekli Tartılmak

İnsan bedeni ani bir şekilde kilo kaybetmez hatta bazı dönemlerde durağan bir şekilde kilo sabit kalır. Sürekli tartılmak moral ve motivasyon düşüklüğüne sebep olabileceği için önermiyoruz.

 

15.İnanmamak

Her şeyin başı inanmaktır eğer kilo vereceğinize inanmazsanız veremezsiniz. Diyet yapmadan önce mutlaka buna kendiniz inanın.

Diyet Yaparken Yapılan 15 Hata

Diyet Yaparken Yapılan 15 Hata

Bir önceki yazımız olan Salatalık İle Doğal Güzellik başlıklı makalemizde doğal güzellik, maske ve salatalık hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in DİYET. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required