stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Diyet Sırasında Önemle Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet sırasında önemle dikkat edilmesi gerekenler

Doğru bilinen yanlışlarla yapılan diyetler kısa süreli kilo verdiğinizi düşündürse de çok geçmeden verdiğinizi düşündüğünüz kiloları fazlasıyla geri alabilirsiniz. Diyet yaparken de sağlık beslenmeyi ihmal etmeyerek hem kolaylıkla kalıcı bir şekilde zayıflayabilir hem de ideal kilonuzu koruyabilirsiniz. Diyet sırasında önemle dikkat edeceğiniz doğru beslenme ile yaptığınız diyetin başarılı sonuçlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Diyet sırasında önemle dikkat edilmesi gerekenler

Diyet sırasında önemle dikkat edilmesi gerekenler

Tuz tüketiminiz günde 2-3 gramı geçmeyecek şekilde olmalıdır. Tuz vücudunuzda suyun tutulmasına neden olacaktır. Özellikle diyet sırasında ve sonrasında tuz tüketimini azaltmanız gerekir.

Yemeklerinizde tat vermesi açısından özellikle potasyum açısından zengin nane, maydanoz, kekik, dereotu, soğan gibi gıdaları fazlaca kullanmaya özen gösterin.

Doğal bir antibiyotik olarak nitelendirilebilecek olan ve kansere karşı da koruyucu etkisi bulunan sarımsağın her sofrada mutlaka yerini alması gerekir.

Günde 3 ile 5 porsiyon arasında çiğ sebze ve meyve tüketmenin yanı sıra yeşil sebzeler arasında tere, roka, yeşil soğan gibi sebzelerin bolca tüketilmesi ihmal edilmemelidir.

Sıvıyağ kullanırken özellikle bitkisel sıvıyağlar tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca yüksek oranda doymuş yağ içeren kuyruk yağı, iç yağı ve tereyağı gibi yağlardan uzak durmanız gerekir.

Kahvaltılarınızda peynir tercih ederken tuzlu peynirleri tercih edebilirsiniz ancak akşamdan veya sabah kahvaltı öncesi peyniri suda bekleterek tuzun peynirden arınmasını sağlamanız gerekir. Bunun yanı sıra kahvaltılarınızda zeytin tüketimini sınırlayarak 5-6 taneden fazla zeytin tüketmemeye gayret edin.

Özellikle diyet sırasında tuz oranı yüksek olan salamura ve turşu tüketiminizi yok denecek kadar azaltın. Ayrıca tüketimini azaltmanız gereken bir diğer gıda da ev salçası olacaktır.

Alkol tüketen biriyseniz diyet sırasında alkolü kullanmamaya özen gösterin veya 1 kadeh ile kendinizi sınırlandırın

Diyetiniz sırasında yaptığınız alışverişe de dikkat ederek alışveriş esnasında elinize gelen her ürünü sepetinize koymayın. Dondurulmuş gıdalar yerine ağırlıklı sebze ve meyve tüketerek mümkün olduğu kadar tüketeceğiniz yemekleri kendiniz pişirin.  Market alışverişinde etiketleri dikkatle okuyarak benzer ürünler arasında daha fazla yararlı olanları tercih edebilirsiniz.

Ayrıca bol su içmeyi ihmal etmeyerek hem sağlığınızı koruyabilir hem de sağlıklı kilo vererek ideal kilonuzda kalmayı sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Salatalık İle Doğal Güzellik başlıklı makalemizde doğal güzellik, maske ve salatalık hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in DİYET. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required