stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Diyet mi sağlıklı beslenme mi?

Diyet mi sağlıklı beslenme mi?

Diyet mi sağlıklı beslenme mi?

Diyet mi sağlıklı beslenme mi?

Birbirine benzer iki kavram. Ve genellikle karıştırılan iki farklı durum.  Sağlıklı beslenme deyince herkesin aklına hemen diyet gelmektedir. Diyet kavramı bir nevi sağlıklı beslenmenin yerine geçmiştir.

Şimdi diyet kavramı üzerinde duralım. Diyet; herhangi bir olumsuz durumda insanın bu olumsuzluğun etkisini azaltmak ya da mümkünse gidermek için almış olduğu bir takım uygulamalardır. Yani vücuda zarar veren maddenin alımının azaltılması ya da tamamen yok edilmesidir. Tuzun zararlı olduğu böbrek hastalarında tuz kullanımın ve tuzlu ürünlerin azaltılması ve tamamen kullanılmaması durumu diyete güzel bir örnektir.

Sağlıklı beslenmeye gelirsek; beslenme vücudun ihtiyaçlarının tamamı olmasa da önemli faktörlerinin ihtiyaç doğrultusunda karşılanmasıdır. İhtiyaçtan az ya da çok olmaması durumudur. Eğer ki 100 gram şeker ihtiyacı varsa vücudun, vücuda 100 gram şeker alınması yani tam ihtiyaç kısmı kadar besin alınmasıdır. Eğer ki şeker 101 gram alınsa fazla kısım vücuda depolanır ve kilo alınmaya sebebiyet verir.

Sağlıklı beslenme diyete bakarak daha genel bir kavram olduğundan dolayı diyeti kapsamaktadır. Herhangi bir sebepten dolayı diyete başlayan birinin de sağlığı bozulmuş olma durumu vardır. Yani sağlığı bozulduğundan dolayı diyete başlamıştır.

Örneklerle biraz açıklarsak; vücudun günlük ihtiyacı olan kaloriden daha fazla kalori almak kilo almaya sebebiyet vermektedir. Bu durumda insanın sağlığı bozulmaktadır. İşte tam burada diyet devreye girmektedir. Fazla kalori sonucunda depolanan ve kiloya neden olan kalorilerin eritilmesinde diyet etkilidir. Günlük 100 kaloriye ihtiyacı olan bir bünyenin daha önce fazla kaloriden dolayı kilo almışsa bu kiloları eritmek için günlük 90 kalori alması ve 10 kaloriyi de daha önceki biriktirmiş olduğu kaloriden harcamasına diyet denmektedir. Fakat burada önemli bir husus göze çarpmaktadır. Aşırı kalori alarak kilo almak ne kadar zararlıysa aşırı diyet yapmakta o kadar zararlıdır. Fazla kalori almada vücut onun sindirimi ve depolaması için zorlanırken az kalori alınması durumunda da vücut daha önceki kalorileri eritmekte zorlanmaktadır.

Sağlıklı beslenme; bünyenin ihtiyacının tam karşılanmasıdır. Sağlıklı beslenen bir bireyin diyet uygulama gibi bir durumu söz konusu olmayacaktır. Günlük yaşamda insan can yakıcı diyetler yerine sağlıklı beslenerek zaten formunu koruyabilecektir.

Yemek yerken şu hususa dikkat etmelidir; gerçekten bu yemeğe ihtiyacım var mı yoksa yemek için mi yiyorum? Ya da bu yemeğin sağlayacağı kaloriyi bugün vücudum ihtiyaç duyacak mı? Yani kısacası yemeği ihtiyaç olduğu için mi yiyeceğiz yoksa alışkanlık olduğu için mi yiyeceğiz? İnsan bu sorunun cevabını yemek esnasında verebildiği ölçüde sağlıklı beslenecektir. Zorlu diyet süreçlerine ihtiyaç duymayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam Tarzınız Mı? başlıklı makalemizde doğal beslenme, doğal yaşama ve sağlıklı bir beden hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in SAĞLIKLI BESLENME. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required