stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Dikkat! 13-14 yaş çok tehlikelidir

 

ergenlikte beslenme

Yapılan bir çok araştırma erkek gençlerin yaklaşık üçte birinin, genç kızların ise yarısının kendilerini şişman hissettiğini gösteriyor.

Ergenlik dönemindeki gençlerin en büyük isteği çevredekiler tarafından beğenilmek, “en güzel” veya “en kusursuz bedene” sahip olabilmektir. Medyada ve sosyal sitelerde gördükleri fit bedenlere kavuşmanın çözüm ise çoğu zaman “çok düşük kalorili”, “proteinlerle zengin” veya “tek tip besine dayanan” diyetlerde bulurlar. İşte tehlike sinyalleri de bu noktada çalmaya başlar, çünkü bilinçsizce tutulan diyetler yeniyetmenin yaşam standartlarına hayatı boyunca olumsuz yönde etkileyecek olan fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları getirir. Diyet uzmanı Mine Torluoğlu ergenlik çağında yanlış beslenmenin yol açtığı 7 sağlık sorununu anlattı.

anoreksiya nervoza

Yapılan bir araştırmada ergenlik döneminde kız ve erkek çocukların kilolarıyla yakından ilgilendikleri, bu dönemde mutsuz, stresli, öfkeli, üzgün ve mutlu olma gibi değişen duygu durumlarının yemek yeme davranışı üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırma özellikle kız ergenlerin beyinlerini sürekli olarak “kökələcəyəm” düşüncesiyle meşgul ettikleri ve tek düşüncelerinin yalın olmak olduğuna işaret ediyor. Yapılan bir diğer araştırmada ise özellikle 13-14 yaş döneminin “anoreksiya nervoza” -ya ulaşan yeme tavrındaki bozuklukların en sık ortaya çıkabileceği “kritik” bir süreç olduğu vurgulanıyor.

osteoporoz

Ergenlik dönemi kemik oluşumunu yüzde 45 oranında karşılıyor ve oluşan kemik kapasitesi hayat boyu kullanılır. İlerleyen yaşlarda alınacak ilaç ve gıda destekleri ise fayda etmiyor. Yetersiz enerji ile bol miktarda protein algısını destekleyen diyetler bu dönemde kalsiyum eksikliği oluşturabiliyor. Bunun sonucunda osteoporoza kadar giden bir tablo oluştururken kas kitlesinin iş tempinde de aksaklıklar yaşanabilir.

böbreklerde zarar

Ergenlik dönemindeki gençlerin qidalanmalarına yaptıkları önemli hatalardan biri kilo ve daha fazla kas kütlesine sahip olmak amacıyla proteinlerle zengin gıda ile beslenmek. Oysa, yüksek protein çok erken yaşta böbreklerde yapısal bozukluğuna yol açabilir. Üstelik böbrek yetmezliği, nefrit ve böbrek taşı gibi böbrek hastalıkları yavaş yavaş meydana geldiği için yıllarca ilerliyor.

hipotiroidi

Çok düşük kalorili diyetler yağları değil proteinleri yakıyor ve diyet bırakıldığı zaman yeniden hızlı obeziteye neden olur. Bunun sonucunda genç sağlıklı olmayan bir şekilde arıqlayır. Yeterince protein alınamadığında da büyüme ile birlikte cinsel yetişkənlikdə gerilik ve yağsız vücut kütlesinde azalma görülür. Uzun süre bu tür zayıflama diyetlerinin devam edilmesi halsizlik, iştahsızlık, yavaş kalp atışı, hipotermi, cilt kuruluğu, saçlarda kabalaşma ve kırılganlık artışıyla birlikte “hipotiroidi” olarak düzeltilmesi zor olan sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

demir eksikliği

Ülkemizde okul çocuklarının 20-35% -i demir eksikliği anemisi sorunuyla karşı karşıyadır. Ergenlik döneminde kız çocuklarında “aybaşı” süreci başladığı zaman vücutta kan kaybı olur, bunun sonucunda demir ihtiyacı, özellikle genç kızlarda görülen önemli bir problem haline gelir. Eğer çok düşük kalorili ve demir açısından sınırlı diyetler uzun süreli uygulanırsa, demir eksikliği anemisi ciddi boyutlara kadar artıyor.

kalp hastalıkları

Düşük kalorili beslenme tipi kas kaybına yol açıyor ve kaslarla çalışan bir organ olan kalbe doğrudan etkiliyor. Bunun sonucunda çok genç yaşlarda bile infark riski artıyor.

ruhsal sorunlar

İnce vücudun her zaman ideal olarak kabul edilmesi ve düzenli olarak bilinçsizce uygulanan diyetler gençleri depresyon, sosyal yaşamdan uzaklaşma davranışı, okul başarısında geri kalma, dikkat toplama yeteneğinde azalma ile yoğun duygu değişimleri gibi olumsuzluklara yol açıyor.

Ergenlik döneminde nasıl beslenmeli?

• Besinler çeşitlilik sağlamalıdır.

• Yağ ve şekere sınır konulmalıdır.

• Lif açısından zengin gıdalara yer verilmelidir.

• Vitamin ve mineraller yeterli düzeyde kabul edilmelidir.

• Kırmızı et ve yumurta gibi demir zengini besinler tüketilmelidir.

• Özellikle demir emilimini artıran limon, portakal, mandalina, kivi, acı biber ve maydanoz gibi C vitamini yönünden zengin besinler tüketilmelidir.

• Hazır ve hızlı gıda olarak adlandırılan fast-food tarzı beslenmeden kaçınılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam Tarzınız Mı? başlıklı makalemizde doğal beslenme, doğal yaşama ve sağlıklı bir beden hakkında bilgiler verilmektedir.


3 sene ago by in Çocuk Diyetleri , DİYET LİSTELERİ , SAĞLIKLI BESLENME. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
2 Comments to Dikkat! 13-14 yaş çok tehlikelidir

Leave A Response

Required