stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Dengeli Beslenme

 

Yediğimiz hiçbir yiyecek veya içecek vücudumuzun ihtiyacı olan maddeleri tamamen içermez. Yiyeceklerimizi eğer gruplandırırsak ona göre mantıklıca hareket edebiliriz. Örneğin şu şekilde gruplandırabiliriz et, süt, ekmek ve tahıl, meyve ve sebze, şeker ve yağ. Bütün bu gruplar bizim sağlığımız için gerekli olmakla beraber bunları dengeli olarak tüketmemiz gerekir. Yoksa sağlık problemleri yaşama olasılığımız artar.

Gelişi güzel diyetlerden kaçının

Gelişigüzel yapılan diyetler istenen sonucu vermez ve sağlığımızı bozabilir.Vücudu koruma mekanızmasına geçirirseniz eğer yağ yakma sürecini yok edersiniz. Yapmanız gereken vücudunuzun bütün fonksiyonlarının normal çalışmasını sağlayıp, metabolizmanızı korumak ve kas hacminizi artırmak.

İhtiyacınız olanı yiyin

Temel gıdaları hiç ihmal etmemeniz gerekir bunu da yeterli ölçüde yağ alarak sağlayabilirsiniz. Şişmanlık sorununun temel nedeni insanların ihtiyacından fazla yağ alması. Örnek vermek gerekirse sağlıklı olmak için salata yerken eklediğiniz soslar onu kilo aldırıcı hale getirir.

Atıştırmalık yiyeceklerden uzak durun

Akşamları keyif olsun diye yediğiniz yağlı kuruyemişler diyetlerinizin baş düşmanı. Pasta ise vazgeçemediğiniz bir başka kötü etken. Şeker dikkat edilmesi gereken en önemli madde. Günlük beslenmenizde şeker ve benzeri gıdaları olabildiğince az tutmanız gerekli. Bu durumda unutmamanız gereken ise yağların şekerden 2 kat daha fazla zararlı olduğu.

Lifli gıdaları beslenmenize dahil edin

Dikkat etmeniz gereken ve size çok yararı olan lifli gıdaları es geçmeyin. Örneğin lifli gıdalar sizi birçok bağırsak hastalığından korur. Lifli gıdaların çoğu sindirilirken verdikleri enerjiden daha fazlasını harcatmaktadır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da ekmektir. Ekmek sanıldığı gibi zararlı değildir. Hatta bir çok kişi ekmek yerine peyniri tercih ederken 5 kat  daha fazla riske girer.

Makarna yiyebilirsiniz

Pirinç, makarna, tahıllar, taneli yiyecekler, sebze ve meyveleri ise eğer yeterli kaloriyi aldıysanız yeterli miktarda sıvı alırken tercih edilebilir. Günlük öğün miktarı da en az 4-6 kez olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam Tarzınız Mı? başlıklı makalemizde doğal beslenme, doğal yaşama ve sağlıklı bir beden hakkında bilgiler verilmektedir.


3 sene ago by in SAĞLIKLI BESLENME. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
One Comment to Dengeli Beslenme

Leave A Response

Required