stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Değerli besin ögeleri balık ve faydaları

balık

Kalp hastalığından muzdarip ve bu yüzden vefat eden insanların ve orta yaş sınırının gittikçe düşmesi kalp hastalığına dikkati de artırdı. Modern tıpta kalp hastalıklarının tedavisi konusunda ilerleme ve gelişme olsa da, uzmanlar bu hastalığa maruz kalmadan önce öngörülen tedbirleri titizlikle yerine getirmeyi tavsiye ediyorlar. Uzmanlar kalbin sağlıklı çalışmasını sağlamak  ve hastalığın önlenmesinde önemli bir besini tavsiye ediyorlar. Bu gıda balıktır.Balığın çok önemli bir besin olmasının nedeni onun özünde hem insan vücudu için gerekli olan maddeleri içermesi, hem de bedeni çeşitli hastalık risklerinden mümkün olduğunca uzaklaştıracak nitelikte olmasıdır. Örneğin, anlaşıldı ki, balık etinin içerdiği omega3 asit vücudun sağlığı için adeta bir kalkan görevi görür. O da belli oluyor ki, sürekli olarak balık yediğinizde kalp hastalıkları riski azalır ve bağışıklık sistemi güçlenir.Allah’ın bize büyük bir nimeti olan balığın eti özellikle protein, D vitamini ve ekser elementler (vücutta çok az miktarda bulunan, fakat vücut için çok önemli olan bazı elementler) açısından mükemmel besin kaynağıdır. Bileşiminde bulunan fosfor, kükürt, vanadyum gibi mineraller sayesinde büyüme ve dokuların iyileşmesi sağlanır. Balık etindeki bu maddeler sağlıklı dişetinin ve diş yapısının oluşmasına yardımcı olur, cildin rengini güzelleştirir, saçların daha sağlıklı olmasını sağlar, bakteriyolojik enfeksiyonlarla mücadeleye destek vermektedir. Ayrıca, bu maddeler kandaki kolesterol dengesinin düzenleyici etkileri ile kalp krizinin önlenmesinde önemli rol oynar.Bu maddeler nişasta ve yağın parçalanarak onların organizma tarafından emilmesinde yardımcı olur, böylelikle, daha enerjik ve daha güçlü kalmayı sağlarlar. Öte yandan, balık etinde bulunan maddeler zihinsel etkinliğin düzenli olmasına olumlu etki gösterir. Onun içerdiği D vitamini ve başka mineraller yeterli miktarda alınmadığı  takdirde ise raxitlik, kemik boşluğu, diş eti hastalıkları, guatr, hipertiroit gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Balık yağındaki omega3 asidin faydası

Balık yağında sağlığımız için özellikle çok önemli olan iki farklı doymamış yağ asidi türü bulunmaktadır: EPA (eicosapentaenoic asit) ve DHA (docosahexaenoic asit). EPA ve DHA doymamış yağlar olarak bilinir ve özünde önemli omega3 yağ asitlerini içerir. İnsan vücudu omega3 ve omega6 yağ asitlerini yaratamaz, yani onlar dışarıdan besinlerle alınmalıdır.

Balık yağı özünde omega3 yağ asitlerini içerdiği için onun sağlığa faydası hakkında daha fazla delil var. Omega3 bitki yağlarında olsa da, o, sağlığı korumada daha az etkiye sahiptir. Bunun aksine, deniz planktonları omega3 yağ asidinin EPA ve DHA-ya çevrilmesinde çok büyük etkiye sahiptir. Balık bu planktonları yiyende EPA ve DHA açısından zenginleşiyorlar. Bu nedenle balık insan vücudu için çok önem arz eden bu yağ asitlerinin olması açısından en zengin besinlerden olarak kabul edilir.

 

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam Tarzınız Mı? başlıklı makalemizde doğal beslenme, doğal yaşama ve sağlıklı bir beden hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in SAĞLIKLI BESLENME. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required