stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Adet Döneminde Diyet

Adet Döneminde Diyet

Etiketler: adet dönemi diyet  adet dönemi diyet listesi  adet dönemi diyet yapılırmı  adet dönemi diyeti  adet dönemi diyetleri  adet döneminde diyete başlamak  adet döneminde dukan diyeti  adet döneminde dukan diyetine başlanır mı  regl döneminde diyet yapılırmı

Kadınlar diyet yaparken aylık dönemecin gelmesini yani adet olmayı istemezler. Çünkü adet döneminde kadınlar hormonel değişikliklere ve psikolojik anlamda zayıflamalara uğrarlar. Böylece daha çok yemek yeme isteği ya da daha çok tatlı şeyler tüketme ihtiyacı içerisine girerler. Fakat eğer gerçekten zayıflamak istiyorsanız adet dönemlerinizde kendinize hakim olmayı öğrenmeniz gerekmektedir.

Yapabileceğiniz şeylerden birisi adet dönemi öncesi listenize tam uyabilmek adına kendinizi bu döneme hazırlamaktır. Örneğin bir hafta öncesinde tuz kullanımınızı en aza indirerek vücudunuzun ödem tutmasını önleyebilirsiniz.

Adet döneminde vücudun sıvı hacmi bir hayli artacaktır ve bu dönemde geçici olarak kilo alacaksınızıdır. Bu sizi yanıltmasın çünkü adet dönemi sonrası bunun kalıcı olduğunu anlayacaksınız. Tartıya çıktığınızda ya hiç kilo vermediğinizi ya da verdiğiniz kiloda sabit kaldığınızı fark edebilirsiniz ancak sakın telaşlanmayın. Sizi kilo olarak gördüğünüz şey ödemdir ve bunu vücudunuzdan atacaksınız.

agrili-regl-donemi-crop_orig

Adet Döneminde Beslenme

  • Adet döneminde bir miktar kan kaybına maruz kaldığınızdan vücudunuzda demir seviyesi düşecektir. Diyetinizde bulunan protein porsiyonlarını tavuk eti ya da dana etinden yana kullanarak demir eksikliğinizi giderebilirsiniz.
  • Adet döneminde yaşanan çikolata krizlerine yenik düşüp diyetinizi bozmayın. Bu dönemde ekmekten kısarak yaklaşık 90 gram bitter çikolata ile bu krizinizi yatıştırabilirsiniz. Ancak unutmayın ki adet dönemi geçicidir ve daha sonrasında pişmanlıklar yaşamamak adına diyetinizi bozmamalısınız.
  • Diyet programınıza dahil olan bitki çaylarını yemekten yaklaşık 45 dakika sonra içmeniz gerekmektedir. Bu şekilde besinlerin değerlerini öldürmemiş olursunuz ve demir eksikliği ve vitamin eksikliği yaşamazsınız.
  • Bazı vitaminler adet döneminde yaşanan gerginliklerin azalmasına yardımcı olur. Bu vitaminlerin başında B6 gelmektedir. Genelde hem protein hem de omega3 kaynaklı olan ürünlerde yani balık tavuk ıspanak gibi besinlerde yoğun miktarda B6 bulunmaktadır.
  • Adet döneminde yaşanan tatlı krizlerini azaltmak için kabuk tarçından yardım alın. Dilerseniz kanar suya atıp 5 dakika demlenmesini sağlayın, dilerseniz de çubuk şeker gibi bir miktar ağzınızda bekletin. Fark edeceksiniz ki tatlı ihtiyacınız oldukça azalacaktır.
  • Diyet programınızda zaten yeteri kadar su içmeniz gerektiği belirtilmiştir ancak bunu adet döneminde ihmal etmemelisiniz. Günlük 2 litre su içiyorsanız bu dönemde 2,5 litreye çıkarabilirsiniz. Bu hem fiziki anlamda ödem atmanıza hem de gerginliğinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Ilık su içmek aynı zamanda iştahı kapatacaktır.

Unutulmaması gereken bir şey varda o da kişinin kendisine olan saygısından ötürü diyet yapması gerektiğidir. Kilolu olmak hem sosyal hem de fiziki hayatınızı etkiler fakat mutluluk görünümde değildir. Bu duyguya hakimseniz şayet diyetinizi bozsanız da bir saat sonra bunu telafi edici yöntemler başlayacağınıza eminiz. Biz sizden eminiz, sizlerde kendinizden emin olmalısınız. Unutmayın siz güzelsiniz daha güzel olmak ve kendinizi sadece KENDİNİZE kanıtlamak adına diyet yapıyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Salatalık İle Doğal Güzellik başlıklı makalemizde doğal güzellik, maske ve salatalık hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in DİYET. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required