stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Faydalı Bitkiler Defne Yaprağı

defne-yapragi

Mucizevi ve ölümsüz bitki olarak ün bulan defnenin anavatanı Türkiye’dir. Her zaman yeşil olan bu ağacın yaprakları kimi zaman barışı bildirmiş, bazen zaferi, bazense güzelliği. Tarihin derinliklerinde Roma’yı fetheden imparatorların başında da defne çelenglerini görüyoruz. Süs bitkisi olarak da mutfakta da, kozmetikte ve ilaç da kullanılıyor. Adını ise bir efsaneden almış. Işık Tanrısı Apollon, ırmak kenarında ‘Daphne’ adında çok güzel bir kız görmüş ve görür görmez aşık olmuş. Daphne ise Tanrı’nın kendisine olan ilgisini anlayınca korkup kaçmaya başlamış. Apollon onu öyle bir kovalamış ki kaçmaya çalışan Daphne, ayağı ile toprağı kazıyıp, ‘Ey toprak ana, beni koru, beni ört!’ demiş ve oracıkta toprağa kök salıp bir defne ağacı olmuş.

Defnenin tıbbi ve kozmetik amaçlı kullanılan kısmı yaprağı ve yaprağından elde edilen uçucu esansiyel yağdır. Orta çağda yaprakları veba hastalığına karşı kullanılırken daha sonra yapraklarından elde edilen yağlarla güzellik sabunları hazırlanmıştır. Defne yağı, yağ asitleri, esansiyel ve sabit yağlardan oluşuyor, çok kuvvetli antioksidan ve antiseptik, yani mikrop öldürücü özelliğe sahip. Defne yağı romatizmal hastalıklarda masaj yağı içerisinde lokal olarak kullanıldığında çok fayda sağlar. Yangı ve ağrı giderici, spazm çözücü özelliğe sahiptir.

 Antiseptik ve nemlendirici özelliği olan defne sabununun düzenli kullanılması saç kepeklenmelerini ve saçta mantar oluşumunun önlenmesinde faydalıdır.Eğer kepeklenmeye bağlı saç dökülmesi varsa ona da iyi gelir. Sadece kullandığınız sabunun doğal yollarla elde edilmiş gerçek defne sabunu olduğundan emin olmanız gerekir. Gerçek defne sabunu açık kahverengi – yeşil renklidir, kokusu keskindir..Defne yaprakları ve meyvelerinden elde edilen defne yağının özel yöntemlerle kaynatılmasıyla yapılır.
Sivilce için defne maskesi
Defnenin antiseptik gücünü, sivilcelerden kurtulmak için de kullanabilirsiniz. 1-2 çay kaşığı kuru, çekilmiş defne yaprağını 1 su bardağı kaynar suda 10 dakika bekletin, daha sonra içerisine macun kıvamına gelene kadar kil karıştırın ve göz çevresi hariç tüm yüzünüze sürün, yarım saat sonra yıkayıp, gül suyu ile silin. Haftada 3 kez uygulayın, sivilcelerinizin azaldığını göreceksiniz.
Defne mucizesi
1-2 tatlı kaşığı kurutulup öğütülmüş defne yaprağını 1 su bardağı kaynar su içinde 10 dakika bekletin, içerisine bir çay kaşığı defne yağı, bir çay kaşığı da sızma zeytinyağı ekleyin, saç diplerine uygulayın, yarım saat bekletip, doğal defne sabunu ile yıkayın. Düzenli olarak haftada bir defa uygularsanız kepek sorununuz olmaz.

Bir önceki yazımız olan Gün İçinde Yağları Eritmenin 10 yolu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


12 ay ago by in GÜZELLİK , HABERLER , ZAYIFLAMA. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required