stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Diyet Yapsanızda zayıflayamıyormusunuz?

diyet formda kalmak

Diyet yapmanıza rağmen bir türlü artık yağlarınızdan kurtulamıyormusunuz? Farkında olmadığınız bazı hastalıklarınız zayıflamanıza engel olabilir. Diyetisyen Hatice Baygut böyle bir durumla karşı karşıya iseniz, mutlaka doktora başvurmanın önemli olduğunu vurguladı ve diyet yaptığınız  takdirde hedefine ulaşamayan hastalara bunun altında yatan 10 nedeni sıraladı.

1. Kilo almanıza neden olabilen bir hastalığınızın bulunması: Bir doktora danışmadan kendi kendine başladığınız bir diyet programı bir süre sonra başarısızlıkla sonuçlanabilir. Farkında olmadığınız bir tiroid hastalığı, gizli şeker ya da insülin direnci, böbreküstü bezlerinin fazla çalışması, polikistik over sendromu gibi durumlar kilo alabilmenizin tıbbi sebepleri olabilir. Bu tür hastalıklar her yaşta ortaya çıkabileceği için kilo kaybında zorlanırken ya da kilo kaybı süreci durduğunda da bu hastalıkların mutlaka bir uzman hekim tarafından incelenmesi gerekir.

2. Doğru olmayan beslenme uygulamaları: Bir diyet sizi aç bırakıyorsa o diyet doğru diyet değildir.Çok düşük kalorili diyetler vücudumuzdan yağ dokusu ile birlikte fazla miktarda kas dokusu kaybına da neden olur. Gün içinde en çok enerji harcayan kaslarımız. Kas kaybı ile birlikte metabolizma hızınız yavaşlar ve kilo vermeye karşı bir direnç oluşur, hatta eskisinden çok kilo alınabilir.

3. Psikolojik sorunlar ve aşırı stres hali: Psikolojik problemleriniz ya da aşırı stresli bir hayatınız varsa, kilo kaybı konusunda başarısız olma ihtimaliniz var. Bu sorunlar için kullanılabilecek bazı ilaçlar da yan etki olarak kilo artışına yol açıyor.
4. İnsanın düzenli ve kendine uygun egzersiz yapmaması: Kilo kaybı kişinin günlük aldığı kaloriden daha fazla kalori yakması. Bunu da uygun bir beslenme programına ilave edilen egzersizlerle daha kolay sağlamak mümkündür. Aynı zamanda yapılan egzersizler kas kütlenizin korunmasını sağlar ve metabolizma hızınızın azalmasına engeller.
5. Aileniz ve çevrenizden yeterli desteği alamamak: zayıflamaya karar vermek sizin için en önemli adımdır. Bu adımı atarken ailenize ve çevrenizde beraber olduğunuz herkese söylemelisiniz. Onlardan size destek olmalarını ve gerektiğinde sizi haberdar etmelerini istemelisiniz.
6. Ara öğünlerden vazgeçmemek: Metabolizmanın düzenli çalışması için günde 3 ana ve 3 ara öğün yenmesi gerektiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sabah kahvaltısı erken saatte yapılmalı, ara öğün atlanılmamalıdır. Akşam yemeğini ise saat 19: 00-dan önce yemeye dikkat etmelisiniz. Ana öğünlerden 2,5-3 saat sonra mutlaka ara öğün yemelisiniz, bu maddeler metabolizmanızın  hızını arttıran en önemli faktördür.
7. Yeterli derecede uyumamak ve dinç kalamamak: Metabolizmanın en yavaş olduğu gece saatlerinde mutlaka yatılmalı, en hızlı olduğu sabah saatlerinde de mutlaka uyanık olunmalıdır. Uykusuzluk stres hormonlarını artırır ve bu hormonlar kilo artışına yol açıyor. Bu nedenle mutlaka günde 7-8 saat uyumak gerekir.
8. Bol su içmek: Metabolizmanın düzgün çalışması için günde 2.5-3 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.
9. Zararlı alışkanlıkları bırakmak: Sigara ve alkol gibi maddelerden kullananların  zayıflama programlarında daha az başarılı oldukları bilimsel araştırmalarla saptanmıştır.
10. Umutsuzluğa kapılmak: Belli miktarda zayıfladıktan  sonra, vücut yeni durumuna karşı bir denge sağlamaya çalışır ve kilo kaybı azalır. Bu dönemde ümitsizliğe kapılmamalı, mevcut durumunuzu korumaya çalışmalı ve egzersiz miktarını arttırmaya çalışmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Şeker Krizini Gidermek İçin Diyet Dostu Yöntemler başlıklı makalemizde Diyet, diyet yöntemler ve şeker krizi hakkında bilgiler verilmektedir.


3 sene ago by in DİYET LİSTELERİ , ZAYIFLAMA. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required