stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Vejetaryanlığın Faydası ve Zararları

veje

Birçok sanat ve bilim adamları etten yüz çevirdi, eğilimini bitkilere saldı.Bunlardan bazıları hayvanlara olan merhametten, bazıları ise sağlık adına bu adımı attılar.Hollivyddan aktör Brad Pitt, 11 yaşından beri et yemediğini söyleyen Angelina Jolie de vejeteryanlığı üstün bilenlerden.

Vejeteryanlık nasıl başladı?

Vejetaryen-esasen et, balık ve kuş etlerinden tamamen vazgeçmek, hatta süt ürünlerini ve yumurtayı yemek menüsünden uzak tutmaktır.Bazı fikirlere göre vatanı Hindistandır.Hindistan da inekler kutsal sayıldığından kesilmiyor.

Vejetaryanlık sağlıklımıdır?

Araştırmalar gösteriyor ki, vejetaryen kişiler daha uzun zaman yaşıyorlar.Ama uzmanlar onların sağlıklarında sorunlar olacağını da söylüyorlar.Kanser vejetaryenler da daha az rast rastlanır Hayvanlara verilen hormonal ilaçlar, antibiyotikler, kimyasal besinler etin yapısının değişmesine neden olur ve bu da kanser hastalığının oluşmasına yol açıyor.

Çok sık rastlaşılan kalp-damar hastalığı da vejetaryen kişilere daha az rastlanır.

Ama onlarda da ette, sütte ve yumurtada bulunan B12, protein, kalsiyum ve çinko gibi bir çok gıda mineralleri tüketmemesi sorunlara yol açar. Bu hamilelere ve küçük çocuklara daha çok tehlike yaratır.Onlarda demir eksikliği ve B12 eksikliğinden anemi meydana gelir.Bu nedenle vejetaryen kişiler sıkça kanlarının analizlerini vermeli ve birçok vitamin almalıdırlar.

Et yemek de, yememek de bin bir bela yaratır.EĞER eti sadece sağlığınız adına yerseniz az miktarda da olsa vücudunuz için önemli olduğunu unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam Tarzınız Mı? başlıklı makalemizde doğal beslenme, doğal yaşama ve sağlıklı bir beden hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in SAĞLIKLI BESLENME. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required