stickyimage

Felici is packed with a cool notification manager, alert your visitors the smart way.

Learn More Close


Formda Kalmanın Sırları

Yaz mevsimi geldiğinde herkes kilolarını düşünüyor. Hatta bu yüzden birkaç günlük şok diyet yapanda  oluyor. Kısa sürede hayli kilo vermelerine  rağmen onların kaybettikleri yağ miktarı sonradan fazlasıyla geri yüklenir ki, bu da sağlığa olumsuz etkiler yapmaktadır. Bu nedenle kilo vermek isteyenler sağlıklı beslenmeye çalışmalıdırlar. Sağlıklı gıda alışkanlığı bir süre sonra hem yağların yok olmasına neden olur, hem de vücutta bulunan zararlı maddelerin vücuttan atılarak sağlıklı bir yaşama doğru ilerlenir.

Bol lifli gıdaları tüketmek önerilir. Bu tip gıdalar insana hem tokluk hissi verir, hem de içeriğindeki antioksidant maddeler sağlığı korumaya yardımcı olur. Sarı, turuncu, kırmızı sebze ve meyveleri gıda öğünlerimizden eksik etmemeliyiz. Sebzelerin bir porsiyonu ortalama 25-40 kalori, meyvelerin 1 porsiyası ortalama 35-70 kalori arasındadır.

123

Günde ortalama 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketmeliyiz.

Doğru bir diyetin en önemli özelliği de acıktığınızı  hissetmeden  günü tamamlamış olmanızdır. Diyet yaparken açlık hissedilmemelidir. Çünkü düzenli olarak hissedilen açlık sonradan yemek tehlikesi yaratır ve sonuçta insan kendini tutamayıp açlık hissine yenmek için bol kalorili besinler alabilir. Bu nedenle doyduğumuzu hissetmek için sık sık ara öğünler  yapmalı ve özellikle lifli gıdalar olan sebze ve meyveleri yemeliyiz. Ara öğünlerde atıştırmalık olarak kök, salatalık, biber ve turp gibi sebzeleri, elma, üzüm, incir ve subtropikal meyveleri buzdolabında bulunudurabiliriz.

Ara öğün alternatifi; 

– 125 ml probiyotik yoğurt, içine ise 1 yemek kaşığı  kuru üzüm ekleyebilirsiniz,

– 1 orta boy elma veya 1 bardak taze elma suyu.

– Yarım muz ve 125 ml yarım yağlı keçi sütü.

– 1 ince dilim ananas ve 1 adet bütün ceviz.

– 3 ince dilim karpuz veya 4 ince dilim kavun ve 1 kibrit kutusu kadar az yağlı peynir.

– 5 adet çilek, yarım kivi, yarım muz ve 1 ince dilim ananaslı meyve salatası.

Mevsime göre sebze ve meyve seçenekleri;

Enginar, havuç, bezelye, çilek, patlıcan, domates, kayısı, kiraz, vişne, karpuz, taze sarımsak, mısır, yemiş gibi sebze ve meyveleri yaz aylarında bol miktarda alarak vitamin ve mineralle zengin gıda porsiyonu hazırlayabiliriz. Bol kalorili tatlı, çikolata, her tür abur cubur yerine meyve ve sebze alternatifleri ile günlük kalori sınırını aşmamanın yanı sıra gün boyunca aç kalmamış oluruz. Az ve sık sık beslenerek metabolizmayı hızlandırabilir ve artık yağlarımızdan kolay bir şekilde uzaklaşabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam Tarzınız Mı? başlıklı makalemizde doğal beslenme, doğal yaşama ve sağlıklı bir beden hakkında bilgiler verilmektedir.


2 sene ago by in SAĞLIKLI BESLENME. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave A Response

Required